05.09.2021 r.
2 min

Opodatkowania składki na ubezpieczenie grupowe pracowników

Ekspert PCKP

Skopiuj link
05.09.2021r.
2 min

Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Uogólniając można przyjąć, że przychód ze stosunku pracy stanowi korzyść otrzymaną przez pracownika od pracodawcy w związku z łączącym ich stosunkiem pracy.

Na tej podstawie przyjmuje się, iż opłacana przez pracodawcę składka na ubezpieczenie na życie stanowi przychód ze stosunku pracy, jeżeli beneficjentem świadczenia z ubezpieczenia na życie jest pracownik. Kłopotliwe może być jednak ustalenie wysokości takiego przychodu. W klarownej sytuacji do przychodu pracownika powinna zostać doliczona wartość odpowiadająca wysokości składki ubezpieczeniowej opłacanej przez pracodawcę za danego pracownika. Jednak może się tak zdarzyć, że na wysokość składki nie będzie mieć wpływu liczba pracowników objętych ubezpieczeniem, bowiem wysokość składki będzie z góry ustalona dla określonego przedziału liczby ubezpieczonych. W takiej sytuacji niezwykle trudne będzie ustalenie, jaka kwota odpowiada wartości świadczenia przypadającego na jednego pracownika.

Jeżeli natomiast pracodawca zdecyduje się na opłacanie składki na ubezpieczenie grupowe pracownika i jednocześnie wskaże siebie, jako podmiot uposażony (uprawniony do świadczeń z takiego ubezpieczenia) to wartość składki nie będzie stanowić dla pracownika przychodu. Świadczenie nie zostanie bowiem spełnione w interesie pracownika, a tym samym nie będą spełnione przesłanki pozwalające na zakwalifikowanie go jako przychodu ze stosunku pracy.