11.02.2020 r.
5 min

Opodatkowanie dofinansowania do zakupu szkieł kontaktowych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
11.02.2020r.
5 min

Przez bardzo długi czas sporna była kwestia obowiązku pracodawcy zapewnienia pracownikom pracującym przy monitorze ekranowym szkieł kontaktowych korygujących wzrok. Przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, zwanego dalej rozporządzeniem, nakładają bowiem na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom pracującym przy monitorach ekranowych wyłącznie okularów korygujących wzrok. Zgodnie z § 8 ust. 2 rozporządzenia pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Obowiązek zapewnienia okularów korekcyjnych dotyczy wyłączenie pracowników, którzy użytkują w czasie pracy monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy, tj. przez co najmniej 4 godziny dziennie (§ 2 pkt 4 rozporządzenia). Nie ma znaczenia rodzaj umowy o pracę, na podstawie której pracownik jest zatrudniony, oraz czas, na jaki została ona zawarta.

Przepis art. 9 ust. 3 Dyrektywy Rady  z dnia 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe (piąta dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art. 16 ust. 1 Dyrektywy 87/391/EWG)(90/270/EWG)) przyznaje pracownikowi prawo do otrzymania okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok, odpowiednich do rodzaju pracy, jeżeli w wyniku badań profilaktycznych okaże się to konieczne i kiedy nie mogą zostać użyte zwykłe okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok. Oznacza to, iż polska regulacja pozostaje w sprzeczności z regulacją unijną.

Mając na względzie wskazaną sprzeczność, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Finansów odpowiedziały się za dopuszczalnością dofinansowania przez pracodawcę zakupu szkieł kontaktowych dla pracowników pracujących przy monitorach ekranowych. W ich ocenie możliwość taka powstaje w przypadku, gdy lekarz specjalista, na podstawie wyników badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, zaleci stosownie przy obsłudze monitora zamiast okularów korekcyjnych szkieł kontaktowych. Przy czym zalecenie takie może zostać wydane jedynie w przypadku, gdy skorygowanie wady wzroku pracownika nie jest możliwe przy pomocy okularów, w szczególności ze względu na różnicę wady wzroku pomiędzy jednym okiem a drugim większą niż 4 dioptrie (wada w jednym oku jest duża, a w drugim mała lub jej wcale nie ma) lub duży astygmatyzm wzroku.

Z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż za przychód ze stosunku pracy uważa się wszelkie świadczenia otrzymywane przez pracownika od pracodawcy. Przychodem pracownika jest zatem wartość dofinansowania do zakupu szkieł kontaktowych. Jednakże przychód ten na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy jest zwolniony z podatku dochodowego. Przepis ten zwalnia bowiem z podatku dochodowego od osób fizycznych świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Powyższe stanowisko potwierdził Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 16 marca 2011 r., nr DD3/033/30/CRS/11/95. Stanął on na stanowisku, iż: „Zgodnie z otrzymaną od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej opinią w niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie przy obsłudze monitora zamiast okularów szkieł (soczewek) kontaktowych, które spełniają ten sam cel. Te przypadki mogą być związane z określonymi wadami wzroku pracownika, przy których nie jest możliwe skorygowanie wzroku przy pomocy okularów. Zatem, jeżeli lekarz specjalista w wyniku badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej zaleci pracownikowi stosowanie przy obsłudze monitora zamiast okularów szkieł (soczewek) kontaktowych, pracodawca ma obowiązek je zapewnić. Z tych względów należy uznać, że w tych szczególnych sytuacjach świadczenie w postaci zapewnienia szkieł (soczewek) kontaktowych również korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”.