10.04.2018 r.
4 min

Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Rodzaje niepełnosprawności.

Ekspert PCKP

Skopiuj link
10.04.2018r.
4 min

W praktyce pracodawca, który chce zatrudnić osoby niepełnosprawne, staje przed trudnym zadaniem doboru odpowiedniego stanowiska i zadań do wykonania dla konkretnej osoby. Zadanie jest tym trudniejsze, im bardziej złożona jest dysfunkcja osoby z orzeczoną niepełnosprawnością.

Niepełnosprawność to trwała lub okresowa niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodująca niezdolność do pracy.

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: Ustawa) ustala trzy stopnie niepełnosprawności:

  1. znaczny,
  2. umiarkowany,
  3. lekki.

Orzeczenie ustalające stopień niepełnosprawności stanowi podstawę do przyznania ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.

Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

W świetle przepisów Ustawy, osobą niepełnosprawną jest również osoba, która:

  • posiada orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów (I, II, III) (art. 62 ust. 1 i 2 Ustawy),
  • posiada orzeczenie o niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym (art. 62 ust. 3 Ustawy),
  • posiadaj orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (art. 5 Ustawy).

Kształtowanie środowiska pracy dla osób niepełnosprawnych powinno następować z poszanowaniem trzech fundamentalnych zasad:

  1. Zapewnienia pracownikowi niepełnosprawnemu szeroko pojętej samodzielności,
  2. Dostosowania środowiska pracy do indywidualnych cech i możliwości człowieka (nie odwrotnie) oraz rodzaju i stopnia niepełnosprawności,
  3. Praca nie może powodować dodatkowego uszczerbku na zdrowiu.

Pracodawca, który chce zatrudnić osobę niepełnosprawną, musi liczyć się z tym, że musi spełnić szereg przesłanek, aby zapewnić takiej osobie prawidłowe warunki pracy. Dodatkowo w odniesieniu do osób niepełnosprawnych musi stosować odmienne regulacje dotyczące między innymi czasu pracy i urlopów niż te, które mają zastosowanie do pełnosprawnych pracowników. W zamian za szereg niedogodności, które dotykają pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, mogą oni również liczyć na liczne profity. Są to na pewno zwroty kosztów przystosowania i wyposażenia stanowiska pracy, dofinansowania do wynagrodzeń czy refundacja składek ZUS, ulgi, a nawet zwolnienie z dokonywania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.