26.01.2021 r.
3 min

PIT-11 do 1 lutego 2021 roku

Ekspert PCKP

Skopiuj link
26.01.2021r.
3 min

PIT-11 to deklaracja, która jest podstawową informacją o przychodach, dochodach, kosztach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Sporządza ją płatnik, który w trakcie roku rozlicza, pobiera i wpłaca zaliczki na podatek dochodowy. Dla pracowników stanowi on podstawowe źródło wiedzy niezbędnej do sporządzenia zeznań rocznych.

Podmioty zobowiązane do sporządzenia i przekazania deklaracji PIT-11 i PIT-8C będą musiały złożyć je do urzędów skarbowych drogą elektroniczną najpóźniej do końca stycznia. Nie uległ zmianie natomiast termin przekazania tych deklaracji pracownikom i można to zrobić do końca lutego, przy czym w bieżącym roku 28 lutego przypada w niedzielę, więc ostatnim dniem, kiedy pracownik musi otrzymać PIT-a, jest 1 marca 2020 roku.

Warto zwrócić uwagę, Że Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie datowane na dzień 26 listopada 2020 roku, zgodnie z którym deklarację za cudzoziemca należy opatrzyć jego PESEL lub NIP – tym samym nie jest dopuszczalne wysłanie PIT-11 zawierającego ciąg tych samych cyfr (11111111111 albo 99999999999). Brak właściwych danych w formularzu przekazanym do KAS uniemożliwi bądź utrudni pracownikowi wywiązanie się z obowiązków podatkowych. A sankcje za niezłożenie deklaracji w terminie obciążać będą przedsiębiorcę, podobnie jak również konieczność dopłacenia do 20% stawki podatku (zryczałtowanego dla nierezydentów). Pojawiają się z Ministerstwa Finansów informacje pozwalające na kontynuowanie także w tym roku praktyki stosowanej w poprzednich latach, tj. z ciągiem jedynek lub dziewiątek. Nie są to jednak wiadomości oficjalne i jako takie nie dają przedsiębiorcom pewności, iż spełnienie obowiązku w takiej formie będzie uznane za prawidłowe i nie narazi przedsiębiorcy na sankcje.

Na podstawie informacji uzyskanych od płatników KAS wypełni PIT podatnika. Dodatkowe informacje uzyska również ze złożonych za rok ubiegły zeznań podatkowych w zakresie wskazanych odliczeń i ulg (np. ulga na dzieci). W ten sposób powstanie wstępnie przygotowana deklaracja roczna.

W zeznaniu podatnik będzie mógł wprowadzić zmiany, np. rozliczyć ulgi, darowizny, a także wskazać lub zmienić Organizację Pożytku Publicznego, na jaką chciałby przeznaczyć 1% swojego podatku. Będzie mógł również je odrzucić lub zaakceptować bez zmian. Aby móc skorzystać z usługi „Twój e-PIT”, podatnik będzie musiał dokonać uwierzytelnienia bezpłatnym Profilem Zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub danymi autoryzacyjnymi (dane identyfikacyjne podatnika i kwota przychodów z poszczególnych pozycji informacji od płatników: PIT-11, PIT-8C, PIT-40A). Jeżeli nie podejmie jakichkolwiek działań, PIT będzie uznany za złożony z dniem 30 kwietnia. Z tego względu podatnik, dla którego KAS przygotowała deklarację, nie będzie musiał obawiać się, że nie dopełni swoich obowiązków podatkowych w terminie.