
"Nabycie prawa do świadczenia przedemerytalnego uzależnione zostało od "rozwiązania" stosunku pracy lub stosunku służbowego. Termin "rozwiązanie" należy rozumieć jako nastanie skutku zdarzenia prawnego powodującego ustanie stosunku pracy (służbowego) w związku z określonym przez przepisy prawa pracy faktem lub działaniem." (por. Świadczenia emerytalne. Komentarz, dr Alicja Kopeć, dr Wojciech Maciejko, Marcin Wojewódka). Zgodnie z art. 2 ust. 3 omawianej ustawy Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie określonej w ust. 1 po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia, jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki:
- nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna;
- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych;
- złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Jak wskazano w art. 2 ust. 5 do okresu 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ust. 3, wlicza się, oprócz okresów, za które prawo do zasiłku dla bezrobotnych nie przysługiwało (zgodnie z art. 75 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy), okresy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych podjętego w tym okresie; w przypadku gdy zatrudnienie lub inna praca zarobkowa ustanie po upływie 180-dniowego okresu, o którym mowa w ust. 3 pkt 3, prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje, jeżeli wniosek o przyznanie tego świadczenia zostanie złożony w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia ustania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych.
- Kiedy wygasa prawo do zasiłku pogrzebowego?
- Czy emerytowi przysługuje prawo do świadczenia rehabilitacyjnego?
- Czy okres pracy u tego samego pracodawcy świadczonej na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego po zakończeniu nauki?
- Czym jest całkowita nieściągalność składek i w jaki sposób może skutkować?
- Od kiedy może korzystać ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego pracownik, który wcześniej był zleceniobiorcą?