10.12.2021 r.
3 min

Podjęcie zatrudnienia a prawo do świadczenia przedemerytalnego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
10.12.2021r.
3 min

"Nabycie prawa do świadczenia przedemerytalnego uzależnione zostało od "rozwiązania" stosunku pracy lub stosunku służbowego. Termin "rozwiązanie" należy rozumieć jako nastanie skutku zdarzenia prawnego powodującego ustanie stosunku pracy (służbowego) w związku z określonym przez przepisy prawa pracy faktem lub działaniem." (por. Świadczenia emerytalne. Komentarz, dr Alicja Kopeć, dr Wojciech Maciejko, Marcin Wojewódka). Zgodnie z art. 2 ust. 3 omawianej ustawy Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie określonej w ust. 1 po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia, jeżeli osoba ta spełnia łącznie następujące warunki:

  • nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna;
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych;
  • złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Jak wskazano w art. 2 ust. 5 do okresu 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ust. 3, wlicza się, oprócz okresów, za które prawo do zasiłku dla bezrobotnych nie przysługiwało (zgodnie z art. 75 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy), okresy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych podjętego w tym okresie; w przypadku gdy zatrudnienie lub inna praca zarobkowa ustanie po upływie 180-dniowego okresu, o którym mowa w ust. 3 pkt 3, prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje, jeżeli wniosek o przyznanie tego świadczenia zostanie złożony w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia ustania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych.

Z powyższego wynika, że przepisy ustawy o świadczeniach przedemerytalnych dopuszczają możliwość podjęcia przez osobę, o której mowa w art. 2 ust. 1 tej ustawy, zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej, nie przewidując w związku z wystąpieniem takich okoliczności sankcji w postaci braku możliwości uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego. "Unormowanie to pozwala więc korzystać bezrobotnemu nie tylko z pasywnych (prawo do zasiłku dla bezrobotnych) ale i z aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu oferowanych przez organy zatrudnienia." (por. Świadczenia emerytalne. Komentarz, dr Alicja Kopeć, dr Wojciech Maciejko, Marcin Wojewódka).