Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Data szkolenia:
Województwo:
Tematyka:
WSZYSTKIE SZKOLENIA
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osoby przebywającej na urlopie wychowawczym
20 maja 2013

Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają również osoby korzystające z urlopu wychowawczego, o ile nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

1 stycznia 2012 r. zmieniły się zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne osób korzystających z urlopu wychowawczego. Zmiany, które wówczas weszły w życie, nie objęły jednak zasad ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osoby przebywającej na urlopie wychowawczym stanowi kwota odpowiadająca wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych. Aktualnie (w 2013 roku) kwota zasiłku opiekuńczego wynosi 520 zł miesięcznie.

Warto podkreślić, iż składka na ubezpieczenie zdrowotne osoby przebywającej na urlopie wychowawczym jest miesięczna i niepodzielna, a zatem nie ulega zmniejszeniu w miesiącach, których zmniejszenie obowiązuje przy naliczeniu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (np. w sytuacji kiedy okres urlopu wychowawczego rozpoczyna się w połowie miesiąca kalendarzowego).

Zobacz szkolenia:

Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2018-01-23