ZUS
30.01.2023 r.
4 min

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego wypłacanego po wykorzystaniu przez ubezpieczonego świadczenia rehabilitacyjnego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
ZUS
30.01.2023r.
4 min

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa świadczenie rehabilitacyjne wynosi 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy, 75% tej podstawy za pozostały okres, a jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży – 100% tej podstawy.

Dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia podlega waloryzacji według następujących zasad:

  1. jeżeli pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w I kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w III kwartale w stosunku do I kwartału ubiegłego roku kalendarzowego;
  2. jeżeli pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w II kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w IV kwartale w stosunku do II kwartału ubiegłego roku kalendarzowego;
  3. jeżeli pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w III kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w I kwartale tego roku kalendarzowego w stosunku do III kwartału ubiegłego roku kalendarzowego;
  4. jeżeli pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w IV kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w II kwartale tego roku kalendarzowego w stosunku do IV kwartału ubiegłego roku kalendarzowego.

Podstawę wymiaru zasiłku należy zwaloryzować tylko wówczas, gdy wskaźnik waloryzacji obowiązujący w danym kwartale jest wyższy niż 100% („podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o […]”).

Jeżeli ubezpieczony po wykorzystaniu świadczenia rehabilitacyjnego powróci do pracy i w krótkim okresie znowu zachoruje to podstawa zasiłku chorobowego nie będzie ustalana na nowo. Wynika to z treści art. 43 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z treścią tego przepisu podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż miesiąc kalendarzowy.

Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane bezpośrednio po wykorzystaniu prawa do zasiłku chorobowego za pełny okres 182 (lub 270) dni. Pomiędzy zasiłkiem, a świadczeniem nie ma przerwy, dlatego podstawę wymiaru zasiłku należnego po zakończeniu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego będzie stanowiła kwota zwaloryzowana, wyliczona do wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego. Dopóki nie minie ustawowy okres przerwy pomiędzy zakończoną i rozpoczętą kolejną absencją, podstawy wymiaru zasiłku nie należy ustalać na nowo.