31.10.2018 r.
2 min

Podstawa wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy, który rozchorował się przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
31.10.2018r.
2 min

Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego zleceniobiorcy stanowi średni miesięczny przychód za okres 12 miesięcy poprzedzających niezdolność do pracy. Podstawę można ustalić z krótszego okresu, gdy ubezpieczony rozchoruje się przed upływem 12 miesięcy od rozpoczęcia wykonywania umowy.

Do podstawy wymiaru zasiłku przyjmujemy przychód za pełne kalendarzowe miesiące podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.  Może się jednak zdarzyć, ze zleceniobiorca rozchoruje się przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego, w krótkim czasie od rozpoczęcia wykonywania umowy.

Aby wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku zleceniobiorcy, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu niepełny miesiąc w pierwszej kolejności należy ustalić, czy posiadał on inne wcześniejsze okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Jeżeli posiadał on wcześniejszy tytuł do ubezpieczeń ustawodawca dopuszcza uzupełnienie podstawy wymiaru zasiłku za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy zgodnie z art. 37 ustawy zasiłkowej. Jeżeli przed zawarciem umowy ubezpieczony nie posiadał innych tytułów do ubezpieczenia chorobowego, do podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku. Wówczas istotne jest czy zleceniobiorca miał w umowie określoną kwotę przychodu, którą można przyjąć do podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli nie określono w umowie tej kwoty, do podstawy wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy powinny zostać przyjęte przychody innych osób, z którymi zostały zawarte takie same lub podobne umowy. Jeżeli jednak takich osób nie ma, podstawę wymiaru zasiłku będzie stanowił przychód, który  faktycznie uzyskał, bez uzupełnienia.

Należy przy tym pamiętać, że podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe podlega ograniczeniu do 250 % prognozowanego wynagrodzenia 

Podstawa prawna:

art. 37 ust 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2017r. poz 1368 ze zm.)

ust. 355-361 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2017r. poz 1368 ze zm.)