28.09.2018 r.
2 min

Podstawa wymiaru zasiłku wypłacanego po wykorzystaniu świadczenia rehabilitacyjnego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
28.09.2018r.
2 min

Zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017r., poz.1368 ze zm.) zwanej dalej „ustawą zasiłkową”  podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego stanowi podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, która podlega waloryzacji. Zasady waloryzowania podstawy są uzależnione od tego, na który kwartał kalendarzowy przypada pierwszy dzień okresu przyznanego decyzją ZUS świadczenia, bowiem waloryzacji dokonuje się wskaźnikiem obowiązującym w danym kwartale, ogłaszanym dla każdego z kwartałów roku w „Monitorze Polskim” na koniec kwartału kalendarzowego ze wskazaniem na procent obowiązujący w kwartale następnym. Podstawę wymiaru zasiłku należy zwaloryzować tylko wówczas, gdy wskaźnik waloryzacji obowiązujący w danym kwartale jest wyższy, niż 100%.

Jeżeli ubezpieczony po wykorzystaniu świadczenia rehabilitacyjnego powróci do pracy i w okresie krótszym, niż 3 miesiące kalendarzowe rozchoruje się, zasiłek chorobowy będzie przysługiwał w kwocie wyliczonej z podstawy wymiaru wcześniej ustalonej.

Powstaje zatem pytanie, z której podstawy wypłacić kolejny zasiłek chorobowy, czy z tej zwaloryzowanej, z której wypłacane było świadczenie rehabilitacyjne, czy może z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, która podlegała waloryzacji w związku z przyznaną rehabilitacją?

Zgodnie z art. 43 ustawy zasiłkowej podstawa wymiaru kolejno po sobie następujących zasiłków i świadczeń bez względu na ich rodzaj nie zmienia się dopóki pomiędzy zakończoną poprzednio, a obecnie rozpoczętą niezdolnością do pracy nie wystąpiła przerwa trwająca co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe. Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane bezpośrednio po wykorzystaniu prawa do zasiłku chorobowego za pełny okres 182 dni. Pomiędzy zasiłkiem, a świadczeniem nie ma przerwy, dlatego podstawę wymiaru zasiłku należnego po zakończeniu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego będzie stanowiła kwota zwaloryzowana, wyliczona do wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego. Dopóki nie minie ustawowy okres przerwy pomiędzy zakończoną i rozpoczętą kolejną absencją, podstawy wymiaru zasiłku nie należy ustalać na nowo.