15.03.2019 r.
3 min

Podstawa wymiaru zasiłku zleceniobiorcy z którym zawarto umowę o pracę

Ekspert PCKP

Skopiuj link
15.03.2019r.
3 min

W świetle ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba, z którą łączy przedsiębiorcę stosunek pracy, wykonująca jednocześnie umowę cywilnoprawną, dla celów ubezpieczeń społecznych  jest traktowana jak pracownik. Oznacza to, że przychód z tytułu zawartej umowy o pracę, jak i zlecenia sumuje się i łącznie wykazuje w raporcie ZUS RCA z pracowniczym tytułem do ubezpieczeń. Łączny przychód jest więc podstawą do naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Składka na ubezpieczenie chorobowe jest w tym przypadku obowiązkowa od całej kwoty przychodu.

Powstaje jednak pytanie co w sytuacji, gdy zleceniobiorca, z którym przez dłuższy okres zawierano umowy zlecenia, a następnie dodatkowo umowę o pracę stanie się niezdolny do pracy?

Ubezpieczony zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego nabywa prawo do zasiłku z tytułu niezdolności do pracy pod warunkiem przepracowania wymaganego ustawowo okresu wyczekiwania, który dla pracownika wynosi 30 dni, a dla zleceniobiorcy 90 dni. W niektórych przypadkach prawo do zasiłku przysługuje bez okresu wyczekiwania. Jeżeli ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu chorobowemu zarówno z jednego jak i drugiego tytułu następujących po sobie, istotne jest w trakcie którego z nich powstała niezdolność do pracy. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy jeden i drugi tytuł trwa w tym samym okresie.

Jeżeli choroba rozpoczęła się po zawarciu umowy o pracę, a wcześniej, nawet bez dnia przerwy osoba podlegała ubezpieczeniu chorobowemu w związku z zawartą umową zlecenia, nabędzie prawo do zasiłku z pracowniczego obowiązkowego tytułu do ubezpieczenia chorobowego. Jeśli zaś po zakończeniu stosunku pracy osoba kontynuuje z płatnikiem współpracę na podstawie umowy zlecenia, nabędzie prawo do świadczeń z tytułu dobrowolnego.

Należy jednak pamiętać, że  w przypadku równoległego trwania umowy o pracę i umowy zlecenia bez względu na to, który z tytułów powstał wcześniej, zasiłek jest wypłacany jest zawsze na zasadach obowiązujących dla pracowników. Umowa zlecenia w kwestii ustalenia podstawy wymiaru zasiłku jest wówczas traktowana jak składnik przysługujący do określonego terminu. Nie ma tu znaczenia zasada pomniejszenia za czas absencji. Przychód z tytułu umowy cywilnoprawnej powinien być uwzględniony w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie uzyskanej, bez uzupełnienia po warunkiem, że okres na jaki umowa została zawarta trwa w czasie orzeczonej niezdolności do pracy.

Podstawa prawna:

Art. 8 ust 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1778 ze zm.)

Art.36 ust.4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U z 2017r., poz 1368 ze zm.)

ust 283,284,315,316 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U z 2017r., poz 1368 ze zm.)