Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Data szkolenia:
Województwo:
Tematyka:
SZKOLENIA W POLSCE
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Polski Ład - zmiany podatkowe
21 września 2021
Na 1 stycznia 2022 roku planowane jest wejście w życie szeroko zakrojonych nowych regulacji nazywanych zbiorczo Polskim Ładem. Cały czas trwają prace legislacyjne. Zmiany mają objąć również sferę podatkową.

Zgodnie z zapowiedziami kwota wolna od podatku ma zostać ustalona na poziomie 30 000 zł. Będzie ona miała zastosowanie do wszystkich podatników, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Podatek płacony będzie tylko od nadwyżki ponad wskazaną wyżej kwotę.

Drugą proponowaną zmianą jest podniesienie pierwszego progu podatkowego. Obecnie podatnik, który w trakcie roku nie zarobi więcej niż 85 528 zł płaci podatek w wysokości 17%. Jeżeli przekroczy wskazaną kwotę to będzie zobowiązany do zapłaty podatku według 32%-owej stawki od nadwyżki ponad tę kwotę. Od 2022 roku limit przychodów w pierwszym progu podatkowym ma wynieść 120 000 zł. Tym samym więcej osób skorzysta z najniższej stawki podatku dochodowego.

Na rządowej stronie internetowej można przeczytać, iż „Na zmianach podatkowych Polskiego Ładu skorzysta niemal 18 mln Polaków - najmniej zarabiający, rodziny z dziećmi i emeryci. Dzięki podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. i podniesieniu drugiego progu podatkowego do 120 tys. w kieszeni większości podatników zostanie więcej pieniędzy. Nowy system podatkowy będzie bardziej sprawiedliwy - podatki będą płacone przez obywateli proporcjonalnie - bez względu na wysokość zarobków. Tym samym tworzymy podatkowe fair play - wyrównujemy zasady opodatkowania dla każdego mieszkańca Polski. Do tej pory system bardziej obciążał osoby o niskich zarobkach niż te o wysokich.” (podatki.gov.pl)
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2021-10-26