
Przepisy nie regulują kwestii „przeniesienia” urlopu wypoczynkowego w sytuacji nawiązania stosunku pracy z innym niż dotychczasowym pracodawcą.
Przyjmuje się, że w razie definitywnego ustania stosunku pracy między tymi samymi stronami pracownikowi powinien zostać wypłacony ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Nie może on bowiem wykorzystać go w trakcie kolejnego stosunku pracy.
Część doktryny i judykatury dopuszcza jednak zawarcie przez starego i nowego pracodawcę, za zgodą pracownika, porozumienia w przedmiocie wykorzystania u nowego pracodawcy urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika u dotychczasowego pracodawcy. Taką możliwość przyjął Sąd Najwyższy już między innymi w wyroku z dnia 27 listopada 1980 r., sygn. akt I PRN 124/80. Stanął on na stanowisku, iż „z treści art. 171 k.p. wynika, że nowy zakład pracy nie przejmuje obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo w poprzednim zakładzie pracy, chociażby stosunek pracy w dotychczasowym zakładzie został rozwiązany na mocy porozumienia stron w wyniku porozumienia zakładów pracy, chyba że porozumieniem między zakładami - za zgodą zainteresowanego pracownika - objęto obowiązek nowego zakładu udzielenia pracownikowi nie wykorzystanego urlopu, do którego nabył prawo w dotychczasowym zakładzie.”.
- Ewidencja czasu pracy
- Czy pracownik ma prawo do bycia offline poza godzinami pracy?
- Czy za 1 maja 2022 roku, który przypada w niedzielę, pracownikom przysługuje inny dzień wolny od pracy?
- Określenie w umowie o pracę limitu godzin ponadwymiarowych niepełnoetatowca
- Niezdolność pracownika do pracy w dniu, w którym pracodawca złożył mu oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę