07.09.2021 r.
7 min

Powierzenie cudzoziemcowi pracy na podstawie oświadczenia zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
07.09.2021r.
7 min

Zgodnie z art. 87 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy „zezwolenie na pracę nie jest wymagane w przypadku cudzoziemca, będącego obywatelem państwa określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 10 pkt 2, który wykonuje pracę poza zakresem działalności określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 9 (praca sezonowa) przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, jeżeli powiatowy urząd pracy przed rozpoczęciem pracy przez cudzoziemca wpisał oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, a praca jest wykonywana na warunkach określonych w tym oświadczeniu.”

Z powyższej regulacji wynika, że na podstawie zarejestrowanego oświadczenia cudzoziemiec może świadczyć pracę przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Na ten okres składają się okresy zatrudnienia danego cudzoziemca u wszystkich pracodawców. Z tego względu, jeżeli sześciomiesięczny okres zostanie już uprzednio wykorzystany, to powiatowy urząd pracy odmówi zarejestrowania oświadczenia dla kolejnego pracodawcy.

Wpis oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji może nastąpić jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących przesłanek:

1. cudzoziemiec jest obywatelem państwa określonego w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy lub będzie on wykonywał pracę w zawodzie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 ustawy (czyli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy) oraz

2. praca cudzoziemca nie jest związana z działalnością określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 9 ustawy określających podklasy działalności według klasyfikacji PKD, w których wydaje się zezwolenie na pracę sezonową, oraz

3. okres wykonywania pracy określony w złożonym oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz okresy pracy wykonywanej na podstawie oświadczeń wpisanych do ewidencji oświadczeń wynoszą łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy niezależnie od liczby podmiotów powierzających temu cudzoziemcowi wykonywanie pracy (art. 88z ust. 2).

W art. 88z ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ustawodawca wskazał elementy, które zawierać powinno oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy. Z treści tego przepisu wynika, iż w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi podmiot powierzający pracę zamieszczać będzie informacje dotyczące:

1. informacje dotyczące podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi:

a. nazwę albo imię (imiona) i nazwisko,
b. adres stałego pobytu albo adres siedziby,
c. numer telefonu oraz numer faksu,
d. numery identyfikacyjne NIP i REGON – w przypadku podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, albo numer PESEL – w przypadku osoby fizycznej,
e. numer wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia – w przypadku podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi, który prowadzi agencję zatrudnienia świadczącą usługi pracy tymczasowej,
f. symbol PKD oraz opis wykonywanej działalności związanej z pracą cudzoziemca,
g. oświadczenie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej, czy zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 88z ust. 5 pkt 1-6 (składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”; klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań),
h. oświadczenie o zapoznaniu się z przepisami dotyczącymi zasad powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom.

2. informacje dotyczące cudzoziemca:

a. imię (imiona) i nazwisko,
b. płeć,
c. datę urodzenia,
d. obywatelstwo,
e. nazwę, serię, numer, datę wydania i datę ważności dokumentu podróży,
f. numer wizy lub karty pobytu oraz okres ważności tego dokumentu, jeżeli przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
g. dane dotyczące podstawy prawnej pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewidywanego sposobu wykorzystania oświadczenia wpisanego do ewidencji oświadczeń.

3. dane dotyczące pracy oferowanej cudzoziemcowi:

a. nazwę zawodu, podklasę działalności według klasyfikacji PKD, w której powierza pracę cudzoziemcowi,
b. stanowisko lub rodzaj pracy,
c. miejsce wykonywania pracy,
d. okres lub okresy pracy oznaczone datami,
e. rodzaj umowy stanowiącej podstawę wykonywania pracy,
f. najniższe wynagrodzenie, jakie może otrzymywać cudzoziemiec, określone stawką godzinową lub miesięczną,
g. wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub w miesiącu.

4. dane dotyczące pracodawcy użytkownika, jeżeli oświadczenie dotyczy pracy cudzoziemca w charakterze pracownika tymczasowego:

a. nazwę albo imię (imiona) i nazwisko,
b. adres stałego pobytu albo siedziby.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest wpisywane do ewidencji oświadczeń przez powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce stałego pobytu podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi. Konieczne jest również uiszczenie jednorazowej opłaty w wysokości 30 zł.

Wpisując oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, powiatowy urząd pracy będzie mógł określić późniejszy dzień rozpoczęcia pracy niż wskazany w oświadczeniu. Nie może on być jednać wcześniejszy niż dzień następujący po dniu wpisania oświadczenia do ewidencji oświadczeń (art. 88z ust. 3).

Co do zasady cała procedura trwa do 7 dni roboczych od chwili przekazania przez pracodawcę oświadczenia do właściwego powiatowego urzędu pracy. Termin ten może się wydłużyć, jeżeli konieczne jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. Dopiero po uzyskaniu wpisu oświadczenia cudzoziemiec może rozpocząć pracę na warunkach określonych w tym oświadczeniu.

Oryginał oświadczenia pracodawca powinien przekazać cudzoziemcowi. Dokument ten stanowi dla niego podstawę do uzyskania wizy w celu wykonywania pracy uprawniającej go do pobytu w Polsce.