Prawo Pracy
15.11.2022 r.
1 min

Powrót zleceniobiorcy do wykonywania pracy po okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego a obowiązek opłacania za niego składek na Fundusz Pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
15.11.2022r.
1 min

Jednym z takich przypadków jest powrót do wykonywania pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem (macierzyńskich, wychowawczych) udzielonych przez pracodawcę. Zgodnie z treścią art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy: „Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego.”

Trzeba zwrócić uwagę, że powyższa regulacja ma zastosowanie wyłącznie do pracowników. Zatem za zleceniobiorcę, który skorzystał z prawa do zasiłku macierzyńskiego i powrócił do swoich obowiązków płatnik zapłaci składki na Fundusz Pracy. Co ważne, obowiązkowo składki te będą należne również w przypadku, gdy po urlopie związanym z rodzicielstwem powróci pracownik, z którym pracodawca zawarł dodatkowo umowę zlecenia.