13.08.2019 r.
3 min

Praca przy komputerze a zasady BHP

Ekspert PCKP

Skopiuj link
13.08.2019r.
3 min

Każdy pracownik, który korzysta z komputera przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy, czyli minimum 4 godziny dziennie, zgodnie z § 2 pkt 4 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, jest nazywany osobą wykonującą pracę przy komputerze.

Takiej osobie przysługują dodatkowe przerwy pracy ponad te, o których stanowi kodeks pracy w odniesieniu do wszystkich pracowników. Jeżeli praca przy komputerze trwa nieprzerwanie przez godzinę, to pracodawca ma obowiązek zapewnić możliwość zmiany rodzaju pracy na nieobciążającą wzroku lub wykonywaną w zmienionej pozycji ciała. W wypadku gdy pracodawca nie może zapewnić takiej zmiany, musi zezwolić na minimum 5-minutową przerwę po każdej godzinie pracy przed ekranem monitora (§ 7 ww. rozporządzenia). Taka przerwa jest wliczana do czasu pracownika i normalnie płatna.

Niezależnie od powyższego pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe okulary korygujące wzrok, jeżeli konieczność ich noszenia wynika z przeprowadzonych przez lekarza medycyny pracy badań. Dopiero wynik badania stanowi podstawę pokrycia przez pracodawcę kosztów ich zakupu. W takiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany refinansować zakup okularów korekcyjnych pracownikom. Wysokość kwoty stanowiącej refinansowanie kosztu zakupu okularów ustala już sam pracodawca w przepisach wewnętrznych swojego zakładu. Musi być ona ustalona w takiej wysokości, aby umożliwiała zakup okularów zgodnych z zaleceniami lekarza.

Ponadto w rozporządzeniu można także znaleźć wytyczne, co do wielkości i koloru biurka oraz odległości pracownika od monitora ekranowego. Powierzchnia biurka powinna być matowa, jasna i na tyle duża, by pracownik mógł swobodnie korzystać ze wszystkich urządzeń oraz przyborów znajdujących się w zasięgu jego ręki. Monitor powinien znajdować się w odległości od 40 do 75 cm, a wyświetlany na nim obraz być stabilny, czytelny i wyraźny. Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z przepisami pracodawca powinien zapewnić pracownikowi klawiaturę stanowiącą oddzielny element wyposażenia stanowiska, a nie będącą częścią komputera przenośnego.

Pozycja pracownika podczas pracy przy komputerze powinna być swobodna. Ustawodawca określa, że wysokość biurka powinna być taka, aby między ramieniem a przedramieniem pracownika był zachowany kąt prosty, a także aby umożliwiała obserwowanie ekranu monitora pod odpowiednim kątem. Fotel natomiast musi być stabilny, z pięcioma podporami na kółkach, obrotowy i wyposażony w podłokietniki.