
Ustawodawca definiuje zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych jako zatrudnienie bezrobotnego przez pracodawcę, które nastąpiło w wyniku umowy zawartej ze starostą i ma na celu wsparcie bezrobotnych (art. 2 ust. 1 pkt 26 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Umowa ze starostą zostaje zawarta wskutek pozytywnego rozpoznania wniosku złożonego przez organizatora do powiatowego urzędu pracy (§ 4 ust. 1 rozporządzenia w sprawie organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne).
Prace interwencyjne nie mogą być organizowane przez pracodawcę, jeżeli znajduje się on w trudnej sytuacji ekonomicznej, a w szczególności w stanie likwidacji lub upadłości.
Pracodawcy, który zatrudnił pracownika w ramach prac interwencyjnych, zwracana jest przez starostę część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Wysokość zwrotu powinna zostać wcześniej ustalona przez strony. Nie może ona jednak przekraczać granic określonych w art. 51 ust. 1 - 4 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
- Obniżenie wymiaru etatu przy zachowaniu tego samego zakresu obowiązków może skutkować naruszeniem przepisów o minimalnym wynagrodzeniu
- Jakie dokumenty powinien przedstawić pracownik, aby potwierdzić zasadność korzystania z urlopu okolicznościowego?
- Zasady kierowania pracownika na badania sanitarno-epidemiologiczne
- Polski Ład podpisany przez Prezydenta
- Czas trwania umowy na zastępstwo