
W art. 15110 kodeksu pracy określono sytuacje, w których praca w niedziele, a także w święta jest dozwolona. Należą do nich m.in. konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, praca w ruchu ciągłym, praca zmianowa, praca w transporcie i w komunikacji.
W zamian za pracę w niedzielę pracownik ma prawo do dnia wolnego (art. 15111 § 1 kodeksu pracy). Niezależnie od tego ustawodawca przyznał pracownikowi świadczącemu pracę w niedzielę prawo do niedzieli wolnej od pracy raz na cztery tygodnie. Zgodnie z dyspozycją art. 15112 zd. 1 kodeksu pracy: „Pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy.” Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 144., czyli w systemie pracy weekendowej. Charakteryzuje się on bowiem tym, iż praca świadczona jest wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.
Ustawodawca nie precyzuje, w jaki sposób ustalić okres czterech tygodni, o którym mowa w art. 15112 kodeksu pracy, oraz początek czterotygodniowego okresu, w jakim ma przypadać wolna niedziela.
- Praca w godzinach nadliczbowych w niedzielę lub święto - jakie dodatki przysługują pracownikowi?
- Czy umowa na zastępstwo ulega przedłużeniu do dnia porodu?
- Okresy nieskładkowe w świadectwie pracy
- Rozliczenie subwencji finansowej 2.0
- Czy pracownik może przeprowadzać szkolenia wstępne dla innych pracowników?