26.07.2019 r.
3 min

Prawo do zasiłku macierzyńskiego dla ojca dziecka, gdy matka dziecka zrezygnuje z urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu 14 tygodni

Ekspert PCKP

Skopiuj link
26.07.2019r.
3 min

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy matka nie wykorzystuje urlopu macierzyńskiego pełnym wymiarze. Ustawodawca daje możliwość rezygnacji z urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu przez matkę co najmniej 14 tygodni tego urlopu. Z pozostałej części musi jednak skorzystać ojciec, który osobiście zajmie się dzieckiem. Będzie mógł również kontynuować opiekę nad potomkiem po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, wnioskując o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze lub jego część.

Powstaje jednak wątpliwość, czy aby skorzystać z zasiłku macierzyńskiego ojciec musi spełnić warunek zaprzestania działalności zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem?

Jak wskazuje art. 180 § 4 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. – Kodeks pracy, matka dziecka może przerwać urlop macierzyński po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni i powrócić do pracy, jeżeli pobieranie zasiłku macierzyńskiego będzie kontynuował ojciec dziecka, który w celu sprawowania opieki nad dzieckiem przerwie działalność zarobkową.

W związku z powyższym, do przerwy w urlopie macierzyńskim matki może dojść tylko i wyłącznie w sytuacji, jeśli ojciec dziecka zajmie się dzieckiem, bez możliwości zarobkowania. Dopiero wówczas nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego niewykorzystanego przez matkę. W tym celu matka dziecka jest obowiązana przedłożyć pracodawcy kopię oświadczenia – ubezpieczonego ojca dziecka, w którym potwierdzi przerwanie działalności zarobkowej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

W przypadku, gdy ojciec dziecka zdecyduje się na kontynuację zasiłku macierzyńskiego w ramach urlopu rodzicielskiego, będzie mógł podjąć działalność zarobkową, bowiem w stosunku do urlopu rodzicielskiego, ustawodawca nie wprowadził tego typu ograniczeń.

Jak wynika z obowiązujących przepisów prawa pracy, w okresie udzielonego urlopu rodzicielskiego ubezpieczony może świadczyć pracę u pracodawcy, który tego urlopu udzielił. Spowoduje to jednak proporcjonalne zmniejszenie wysokości pobieranego zasiłku proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą u własnego pracodawcy.

Źródło:

Art. 180 ustawy z dnia 25 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2019r. poz 1040)

Art. 29 ust 3 ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2019r. poz. 645 ze zm)

§ 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do tych wniosków (Dz.U. poz.2243)