10.10.2021 r.
2 min

Preferencyjna podstawa wymiaru składek

Ekspert PCKP

Skopiuj link
10.10.2021r.
2 min

Może z niej skorzystać przedsiębiorca, który zrezygnował z „ulgi na start” lub korzystał z niej przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. W kolejnym okresie, przez 24 miesiące kalendarzowe od dnia objęcia ubezpieczeniami społecznymi, przedsiębiorca, decydując się na omawianą ulgę, będzie opłacał składki od zadeklarowanej, nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia (w 2021 roku stanowi to nie mniej niż 840 zł).

Dodatkowo trzeba pamiętać, że preferencyjne składki ZUS może opłacać przedsiębiorca, który łącznie spełni następujące warunki:

  • nie prowadzi lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadził innej pozarolniczej działalności,
  • nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed rozpoczęciem działalności gospodarczej (w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym) wykonywał czynności, które wchodzą w zakres jego działalności gospodarczej.

W razie opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne co do zasady nie uiszcza się składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Składki te są należne, gdy podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe (w przeliczeniu na okres miesiąca) jest niższa od minimalnego wynagrodzenia. Jednak przedsiębiorca, który posiada również inny tytuł do ubezpieczenia jest zobowiązany do sumowania podstaw wymiaru składek i jeśli ta będzie wyższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę to będzie musiał opłacić również składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Oczywiście należy mieć na względzie, że wysokość opłacanych składek pociąga za sobą konsekwencje w postaci wysokości świadczeń, które przedsiębiorca korzystający z ulg może otrzymać z ZUS. Świadczenia te są obliczane bowiem od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe. Zadeklarowana kwota zostanie przyjęta do obliczenia przysługujących zasiłków.