06.09.2019 r.
2 min

Premia wakacyjna, a podstawa wymiaru zasiłku

Ekspert PCKP

Skopiuj link
06.09.2019r.
2 min

Premie wakacyjne są składnikami stanowiącymi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w tym również na ubezpieczenie chorobowe oraz ubezpieczenie zdrowotne. Pracodawcy nie różnicują premii wakacyjnych, wszyscy pracownicy otrzymują premię w takiej samej wysokości. Nie ma również znaczenia, czy ubezpieczony był nieobecny w pracy z powodu choroby, ponieważ premia nie jest pomniejszana za dni nieobecności usprawiedliwionej.

Czy w związku z powyższym premia wakacyjna powinna stanowić podstawę wymiaru zasiłków i świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa?

Nie. Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017r. poz. 1368 ze zm.) do podstawy wymiaru zasiłku przyjmujemy te składniki wynagrodzenia, do których pracownik nie zachowuje prawa w trakcie choroby. Jeżeli na prawo do premii nie ma wpływu indywidualna ocena pracownika przez przełożonego i nie jest ona pomniejszana za czas choroby, nie będzie  stanowiła podstawy wymiaru świadczeń i zasiłków. Jednak jak wynika ust. 298 komentarza do powołanej ustawy, składniki wynagrodzenia nie pomniejszane za chorobę, nie stanowiące podstawy wymiaru świadczeń i zasiłków w trakcie trwania stosunku pracy, będą stanowiły podstawę wymiaru zasiłku wypłacanego ubezpieczonemu po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

Tak więc premia wakacyjna, należna bez względu na absencję chorobową nie będzie wliczona do podstawy wymiaru zasiłku wypłacanego w zatrudnieniu. Należy ją wykazać w zaświadczeniu płatnika składek ZUS Z-3 wystawionym byłemu pracownikowi w przypadku choroby po ustaniu zatrudnienia.