Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Prognozy minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku
12 czerwca 2022
Minister Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiła Radzie Ministrów propozycję resortu co do wysokości płacy minimalnej w przyszłym roku. Na posiedzeniu, które odbyło się 7 czerwca 2022 roku Rada Ministrów ustaliła stawki, które w dalszej kolejności przekaże Radzie Dialogu Społecznego do 15 czerwca 2022 roku.

Od 1 stycznia 2023 roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynosić 3 383 zł brutto, natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia - 22,10 zł brutto. Rząd zaproponował również kolejną podwyżkę minimalnych stawek od 1 lipca 2023 roku. W drugiej połowie roku najniższe wynagrodzenie ma wynosić 3 450 zł brutto, zaś stawka godzinowa dla umów zlecenia - 22,50 zł brutto.

Rządzący wskazują, że podwyższenie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej dwa razy w 2023 roku stanowić ma odpowiedź na inflację. Jednak przedstawiciele przedsiębiorców pokazują drugą stronę tego zjawiska. Podniesienie stawek minimalnych będzie zwiększało ilość pieniądza na rynku, a więc będzie potęgowało inflację. Ponadto zwiększenie kosztów pracy będzie powodować dalszy wzrost cen towarów i usług. Dlatego też przedsiębiorcy apelują, aby ustalanie minimalnych stawek następowało w sposób wyważony. Strona związkowa apeluje jednak o jeszcze wyższy wzrost minimalnego wynagrodzenia - od 1 stycznia 2023 roku o 16,28%, a od 1 lipca 2023 roku - o kolejne 7,15%.

Zapewne dyskusje na forum Rady Dialogu Społecznego będą bardzo burzliwe
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2022-11-28