22.09.2020 r.
1 min

Przerwa w urlopie rodzicielskim

Ekspert PCKP

Skopiuj link
22.09.2020r.
1 min

Zgodnie z przepisami prawa pracy, nie więcej, niż 16 tygodni urlopu rodzicielskiego rodzice mają prawo wykorzystać w części nie przypadającej bezpośrednio po poprzedniej. Oznacza to, że mogą zrobić przerwę w tym urlopie i powrócić do pracy. Okres, jaki pozostał muszą jednak wykorzystać najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat.

Powstaje jednak pytanie czy z takiej opcji urlopu rodzicielskiego mogą skorzystać wszyscy rodzice?

Nie. Ustawodawca dopuszcza skorzystanie z urlopu rodzicielskiego po przerwie tylko i wyłącznie w przypadku osób, które wykorzystują ten urlop w częściach. Należy przy tym pamiętać, że warunkiem skorzystania z 16 tygodni urlopu rodzicielskiego po przerwie jest wykorzystanie przynajmniej jednej części tego urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, która nie może wynieść mniej, niż 6 tygodni.

Powyższa zasada nie dotyczy więc ubezpieczonych wnioskujących o urlopy związane z rodzicielstwem na podstawie art. 1791 Kodeksu pracy, które wykorzystują urlop rodzicielski w jednej części, bezpośrednio po macierzyńskim bez możliwości dzielenia.

Źródło:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa

Komentarz do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa