Pułapki w prawie pracy

Obecnie brak dostępnych terminów

590 zł netto + VAT

  • Formuła: online
  • Czas trwania: 5 h
  • Ilość dni szkoleniowych: 1
Zapisz się

Co otrzymasz?

  • Autorskie materiały
  • Imienny certyfikat

Chcesz zapisać się na szkolenie telefonicznie lub mailowo?

Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.

(42) 235 30 60

[email protected]

Czy wiesz, że...

Każde nasze wydarzenie możesz również zamówić jako szkolenie wewnętrzne, w pełni dostosowane do specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Dowiedz się więcej TUTAJ

O szkoleniu


Osoby zajmujące się na co dzień prawem pracy, a zwłaszcza pracownicy działów kadr, napotykają niekiedy na nietypowe sytuacje, których rozwiązanie wymaga czegoś więcej niż proste zastosowanie konkretnego przepisu prawa. Niekiedy taka regulacja prawna jest bardzo niejasna (np. termin rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych), a nawet jeżeli została wprost określona, to jej praktyczne zastosowanie może sprawić wiele problemów (np. tzw. 4-letnia ochrona przedemerytalna). Od czasu do czasu do rozwiązania danego zagadnienia niezbędne jest również sięgnięcie do orzecznictwa Sądu Najwyższego lub stanowisk prezentowanych przez urzędy (np. Ministerstwo Pracy, Państwowa Inspekcja Pracy).


W trakcie szkolenia postaramy się znaleźć właściwą odpowiedź na takie właśnie, czasem trudne, a kiedy indziej nie zawsze typowe pytania (np. na co pracodawca powinien zwrócić szczególną uwagę w razie rozwiązania umowy o pracę w trakcie trwania okresu rozliczeniowego?).


Podczas zajęć spróbujemy też pokazać, że nie wszystkie zasady i reguły prawa pracy mają zastosowanie w każdej sytuacji. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, kiedy pracodawca ma prawo odmówić udzielenia pracownikowi tzw. urlopu na żądanie, a także w jakich sytuacjach można narzucić pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego.


Te i wiele innych zagadnień zostaną poruszone na szkoleniu, które przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które zajmują się prawem pracy, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników działów kadr, jak również dla wszystkich chcących dowiedzieć się o prawie pracy czegoś więcej niż tylko to, co można przeczytać w Kodeksie pracy.


Serdecznie zapraszamy.

Czytaj pełen opis

Zwiń

Program szkolenia

I. Nawiązywanie i rozwiązywanie umowy o pracę:

1. Jak prawidłowo obliczyć długość okresu wypowiedzenia, jeżeli w trakcie trwającego wypowiedzenia okres zatrudnienia przekroczy 6 miesięcy bądź 3 lata? Czy w takiej sytuacji decyduje dzień skutecznego doręczenia wypowiedzenia, czy może ostatni dzień zatrudnienia?

2. Tzw. 4-letnia ochrona przedemerytalna. Kiedy dokładnie zaczyna obowiązywać okres ochronny? W jakich sytuacjach rozwiązanie umowy o pracę w trakcie trwania tzw. ochrony przedemerytalnej jest zgodne z przepisami prawa pracy?

3. W jakich sytuacjach rozwiązanie umowy o pracę z kobietą w ciąży nie będzie naruszać przepisów prawa pracy?

4. Jak prawidłowo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika? W jakim terminie pracodawca może rozwiązać umowę z tego powodu? W jakich sytuacjach można zastosować rozwiązanie umowy z winy pracownika? Jakie roszczenia ma pracownik, który nie zgadza się z powodem rozwiązania umowy w tym trybie? Jak powinien wyglądać prawidłowy zapis w treści świadectwa pracy odnośnie podstawy i trybu rozwiązania umowy?

5. Czy rozwiązanie umowy o pracę należy konsultować ze związkami zawodowymi? Jakie są skutki prawne braku takiej konsultacji? W jakiej formie pracodawca zawiadamia stronę związkową o planowanym rozwiązaniu umowy? Kiedy niezbędna jest zgoda związku zawodowego na rozwiązanie umowy o pracę? Czy w razie zwolnienia lekarskiego konsultacja związkowa powinna być ponawiana?

II. Czas pracy:

1. Jakie są skutki rozpoczęcia lub zakończenia zatrudnienia w trakcie trwania okresu rozliczeniowego? Jak prawidłowo planować czas pracy osoby, która została zatrudniona podczas trwającego okresu rozliczeniowego? Jakie są największe zagrożenia dla pracodawcy w sytuacji rozwiązania umowy przed zakończeniem okresu rozliczeniowego?

2. W jakim terminie należy pracownikom rekompensować pracę w godzinach nadliczbowych? Jaki wpływ na to zagadnienie ma długość okresu rozliczeniowego? Kiedy dopuszczalne jest rekompensowanie pracy nadliczbowej po zakończeniu okresu rozliczeniowego?

3. Czy w zamian za pracę w dzień wolny wynikający z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (tzw. wolna sobota) pracownikowi należy w każdej sytuacji udzielać wyłącznie innego dnia wolnego? A może jest możliwość, aby zapłacić pracownikowi w zamian za pracę w taki dzień wynagrodzenie powiększone o dodatek w stosownej wysokości?

4. Jakie są limity pracy w godzinach nadliczbowych? Czy poza limitem rocznym występują jeszcze inne (np. dobowy, tygodniowy, miesięczny)? Czy można przekroczyć roczny limit godzin nadliczbowych, o którym mowa w Kodeksie pracy?

5. Jak prawidłowo prowadzić ewidencję czasu pracy? Jak długo przechowywać ewidencję czasu pracy? Czy ewidencja czasu pracy ma być prowadzona również w przypadku kadry zarządzającej? Jakie są skutki braku ewidencji czasu pracy? Czy pracownik ma obowiązek podpisywać lub w inny sposób potwierdzać prawidłowość ewidencji czasu pracy?

III. Urlopy wypoczynkowe:

1. W jakich sytuacjach pracodawca ma prawo udzielić urlopu wypoczynkowego bez zgody pracownika? Kiedy to pracownikowi przysługuje prawo wykorzystania urlopu bez zgody pracodawcy?

2. Czy pracodawca może zgodnie z prawem odmówić udzielenia pracownikowi tzw. urlopu na żądanie?

3. Udzielanie urlopu zaległego. Co to znaczy udzielenie urlopu najpóźniej do 30 września następnego roku? Czy pracodawca może przekroczyć ten termin bez narażania się na odpowiedzialność wykroczeniową?

4. Podział urlopu na części. Co w praktyce oznacza wymóg, zgodnie z którym jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni? W jakich sytuacjach pracodawca nie musi przestrzegać tego wymogu? Jakie są skutki prawne podziału urlopu bez zachowania 14-dniowego wypoczynku?

5. Dodatkowy urlop pracowników ze stopniem niepełnosprawności. Kiedy takie osoby nabywają prawo do dodatkowego urlopu? Jak powinien zachować się pracodawca, gdy pracownik przedstawi informację o niepełnosprawności w trakcie trwania zatrudnienia? Ile dni dodatkowego urlopu przysługuje w razie zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy?

Pokaż cały program

Zwiń

Chcesz zapisać się na szkolenie telefonicznie lub mailowo?

Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.

(42) 235 30 60

[email protected]

Czy wiesz, że...

Każde nasze wydarzenie możesz również zamówić jako szkolenie wewnętrzne, w pełni dostosowane do specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Dowiedz się więcej TUTAJ