02.04.2019 r.
3 min

Rodzaje świadczeń z tytułu wypadku przy pracy. Zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne

Ekspert PCKP

Skopiuj link
02.04.2019r.
3 min

Podstawowym świadczeniem przysługującym ubezpieczonemu wskutek wypadku przy pracy jest zasiłek chorobowy. Po jego wyczerpaniu, jeżeli ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a jego dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, może on ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Kolejną formą wsparcia jest zasiłek wyrównawczy, w przypadku gdy wynagrodzenie ubezpieczonego-pracownika uległo obniżeniu wskutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczonemu, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, a także członkom rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty przysługuje prawo do jednorazowego odszkodowania.

Ustawa stanowi także o trzech rodzajach renty:

  • renta z tytułu niezdolności do pracy – dla ubezpieczonego, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej,
  • renta szkoleniowa – dla ubezpieczonego, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową,
  • renta rodzinna – dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Ponadto sierocie zupełnej przysługuje dodatek do renty rodzinnej. Niezależnie od powyższego można ubiegać się również o dodatek pielęgnacyjny lub pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne.

Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłku wyrównawczego, a także podstawy ich wymiaru, wysokości i wypłaty odpowiednio stosuje się przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego z uwzględnieniem regulacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i choroby zawodowej.

Należy pamiętać, że zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje ubezpieczonemu niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu, od pierwszego dnia niezdolności do pracy, chyba że ubezpieczony w okresie niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia (uposażenia, stypendium, itp.) na podstawie odrębnych przepisów. Podobnie jak świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu w wysokości 100% podstawy ich wymiaru, czyli kwoty będącej podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe. Świadczenia te są wypłacane przez płatników składek, którzy są zobowiązaniu do ustalania prawa do zasiłków w razie choroby i macierzyństwa i ich wypłaty, zaś w pozostałych wypadkach przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.