
Wiadomości
Równoległe pozostawanie w kilku stosunkach pracy a podleganie ubezpieczeniom społecznym
12 marca 2023
Zdarza się, że ubezpieczony jest jednocześnie stroną kilku stosunków pracy. Zasadą płynącą z prawa pracy jest pozostawanie przez te same strony w jednym stosunku pracy. Jednak żaden przepis nie zabrania wprost zawarcia kolejnej, równolegle trwającej umowy o pracę. Dlatego też możliwe jest istnienie równolegle więcej niż jednej umowy o pracę między tymi samymi stronami, jaki i tego samego pracownika z kilkoma pracodawcami.
Umowa o pracę jest obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń:
- emerytalnego (art. 6 ust.1 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych),
- rentowych (art. 6 ust.1 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych),
- chorobowego (art. 11 ust.1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych),
- wypadkowego (art. 12 ust.1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
W przypadku zbiegu kilku tytułów do ubezpieczenia w postaci stosunku pracy, pracownik podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu z każdego z tych tytułów, gdyż stosunek pracy jest tytułem ubezpieczeniowym bezwzględnym, czyli takim, który nie może zostać zwolniony z obowiązku ubezpieczenia.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne ubezpieczonych z tytułu stosunku pracy stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Ustalając podstawę wymiaru składek nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków.
Zobacz także:
- Czy ubezpieczony, który ma prawo do emerytury lub renty może pobierać zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu ubezpieczenia?
- Każdy płatnik musi posiadać aktywne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS
- Jak prawidłowo ustalić okres zasiłkowy?
- Czy byłemu małżonkowi przysługuje prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku?
- Odsetki za zwłokę od nieterminowo regulowanych składek ZUS
All rights reserved PCKP Data aktualizacji: 2023-09-28