Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Rozliczenie podatkowe za 2022 rok do 2 maja 2023 roku
25 kwietnia 2023
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy podatnik jest zobowiązany do rozliczenia dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym. Wielu podatników może skorzystać z ułatwienia przygotowanego przez Krajową Administrację Skarbową.

KAS od kilku lat przygotuje wstępnie wypełnione zeznania roczne dla wybranych podatników w usłudze „Twój e-PIT”. KAS wypełnił PIT na podstawie informacji:

  • od płatników,
  • ze złożonych za rok ubiegły zeznań podatkowych w zakresie wskazanych odliczeń i ulg (np. ulga na dzieci).

Przygotowane jest rozliczenie podatkowe na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38, o ile administracja skarbowa dysponuje danymi do ich opracowania. Podatnik może zatwierdzić przygotowane zeznanie, zmienić je w rozliczenie wspólnie z małżonkiem, wprowadzić w nim inne zmiany, uzupełnić o przysługujące mu ulgi. Może także wskazać organizację pożytku publicznego, której przekaże 1,5% swojego podatku. Jeśli nie podejmie żadnej aktywności (w tym również go nie odrzuci) to rozliczenie roczne zostanie uznane za złożone w formie niezmienionej w dacie 2 maja 2023 roku.

Podatnicy będący przedsiębiorcami muszą pamiętać, że dane finansowe z działalności gospodarczej nie będą uwzględnione w deklaracjach przygotowanych przez KAS. Muszą samodzielnie wypełnić i złożyć zeznanie podatkowe.

Warto pamiętać, że każdy, kto skorzysta z możliwości złożenia rozliczenia rocznego elektronicznie, otrzyma ewentualny zwrot nadpłaty w terminie 45 dni. Dla formy papierowej ustawodawca przewiduje termin trzymiesięczny.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2023-09-28