27.09.2019 r.
3 min

Rozpoczęcie działalności gospodarczej w trakcie urlopu macierzyńskiego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
27.09.2019r.
3 min

Do sfinalizowania formalności w ZUS pozostanie ubezpieczonej zgłoszenie się do ubezpieczeń z tytułu rozpoczętej działalności pozarolniczej. W tym przypadku mama dokona zgłoszenia siebie jako płatnika składek, ale tylko i wyłącznie na ubezpieczenie zdrowotne. Składka na to ubezpieczenie w 2019r. wynosi 342,32zł i zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938, z późn. zm.) jest naliczana z podstawy wymiaru nie niższej niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Nie w każdym jednak przypadku mama zapłaci składkę.

Jeżeli miesięczna kwota  wypłacanego ubezpieczonej zasiłku macierzyńskiego nie  będzie wyższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego, czyli 1000zł netto, składka na ubezpieczenie zdrowotne wyniesie zero. Ubezpieczona wówczas złoży raport ZUS RZA jedynie z zadeklarowaną podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Inaczej będzie po powrocie do pracy po zakończonym urlopie macierzyńskim, gdy ubezpieczona zdecyduje się na kontynuowanie działalności gospodarczej. O wysokości kosztów związanych z ZUS zadecyduje wówczas przychód osiągany ze stosunku pracy.

 Jeżeli miesięczne wynagrodzenie ze stosunku pracy wyniesie co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę, prowadzona po powrocie do pracy działalność gospodarcza nadal nie będzie rodziła obowiązku ubezpieczeń społecznych. Obowiązkowym ubezpieczeniem będzie tylko i wyłącznie ubezpieczenie zdrowotne, ale już z naliczoną składką. Zwolnienie z opłacania składki przysługuje tylko w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego i tylko w przypadku, gdy kwota zasiłku nie przekracza 1000zł.

Dla ubezpieczonej, która ze stosunku pracy nie osiągnie przychodu w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym, obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń będzie również prowadzona działalność gospodarcza. Oznacza to, że po zakończonym urlopie macierzyńskim powinna dokonać wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego i ponownego zgłoszenia, ale już do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego. Obowiązkowe będzie również ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczenie chorobowe ma w tym przypadku charakter dobrowolny, więc o zgłoszeniu do tego ubezpieczenia zadecyduje sama, w dowolnym momencie prowadzonej działalności pozarolniczej.

Źródło:

ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938, z późn. zm.)

ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 300 ze zm.)