
Nie zawsze można przewidzieć, jak długo będzie trwał okres nieobecności pracownika w pracy. Zapewne wiąże się to z przyczynami absencji. Jeżeli jest możliwe określenie konkretnej daty końcowej umowy na zastępstwo to powinna ona zostać w niej wskazana. Jeśli natomiast nie jest to możliwe, zwykle określa się ją jako zdarzenie przyszłe - powrót zastępowanego pracownika do pracy. Oczywiście możliwe są również przypadki, kiedy umowa jest zawierana na okres krótszy niż czas trwania nieobecności zastępowanego pracownika lub na czas trwania nieobecności, ale z zastrzeżeniem, iż nie dłużej niż do określonej daty.
Niezależnie od powyższego może się także zdarzyć, że w okresie nieobecności pracownika zastępowanego dojdzie do rozwiązania zawartej z nim umowy o pracę. Trzeba jednak pamiętać, że umowa zawierana w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy nierozerwalnie jest związana z bytem umowy o pracę zastępowanego pracownika. Tym samym rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy z zastępowanym pracownikiem skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę zawartej z zastępcą. Z dniem rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy zastępowanego pracownika kończy się bowiem okres jego usprawiedliwionej nieobecności.
- Czy pracownik będzie mógł zawnioskować do pracodawcy o zmianę zasad zatrudnienia?
- Czy pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego, jeżeli w okresie poprzedzającym był niezdolny do pracy z powodu choroby przez okres przekraczający 30 dni i nie został jeszcze poddany badaniom kontrolnym?
- Skutki nieodebrania przez pracownika oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę
- Prognozy minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku
- Podróż służbowa a oddelegowanie