
Wobec tego, że wypowiedzenie umowy o pracę stanowi jednostronną czynność prawną to dla swej skuteczności nie wymaga zgody drugiej strony stosunku pracy. Tym samym, jeżeli pracodawca składa pracownikowi oświadczenie o rozwiązaniu z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem to nie musi uzyskiwać na to akceptacji pracownika.
Oświadczenie złożone przez pracodawcę, aby wywoływało skutki prawne, powinno być przekazane pracownikowi w taki sposób, aby pracownik miał realną możliwość zapoznać się z jego treścią. Co ważne, najistotniejsze znaczenie ma możliwość zapoznania się z treścią wypowiedzenia, a nie faktyczne zapoznanie się. Dlatego też w prawie pracy co do zasady stosuje się tak zwaną fikcję doręczenia. Na tej podstawie traktuje się jako doręczoną również taką przesyłkę, która nie została podjęta pomimo jej dwukrotnego awizowania. Zatem w przypadku, gdy pracownik odmówił odbioru przesyłki to i tak znajdujące się w niej oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę było skutecznie złożone z upływem siódmego dnia od powtórnego zawiadomienia o możliwości jej odbioru. Skoro przyjmujemy, iż istniała możliwość zapoznania się pracownika z oświadczeniem pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy, oświadczenie to, na podstawie art. 61 kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 kodeksu pracy, jest skuteczne i wywołuje skutki prawne w postaci rozwiązania stosunku pracy.
Warto pamiętać, że jedynym sposobem na podważenie przez pracownika skuteczności oświadczenie pracodawcy jest obalenie przez niego domniemania skutecznego doręczenia przesyłki.