04.05.2021 r.
3 min

Skutki podatkowe umorzenia zmarłemu pracownikowi pożyczki z ZFŚS

Ekspert PCKP

Skopiuj link
04.05.2021r.
3 min

Wartość pożyczki, którą udzielił pracodawca pracownikowi, nie stanowi dla pracownika przychodu ze stosunku pracy. Jeżeli pracodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek i kredytów, a zasady udzielania pożyczek są jednolite dla wszystkich pracowników, a także w przypadku gdy pożyczka została udzielona ze środków ZFŚS, brak oprocentowania pożyczki lub oprocentowanie jej poniżej stopy rynkowej również nie będzie stanowić dla pracownika przychodu ze stosunku pracy. Pracownik uzyskuje przychód ze stosunku pracy dopiero w przypadku umorzenia udzielonej mu pożyczki. Uzyskuje on bowiem wymierną korzyść majątkową w postaci zwolnienia z obowiązku spłaty pożyczki.

Umorzenie przez pracodawcę pożyczki udzielonej pracownikowi przed jego śmiercią samo przez się nie powoduje uzyskania przychodu przez spadkobierców zmarłego. Jedynie w przypadku gdy w treści umowy pożyczki lub w regulaminie ZFŚS zastrzeżono, iż spadkobiercy zmarłego pracownika są zobowiązani do uregulowania niespłaconych rat pożyczki, umorzenie zaliczki powoduje uzyskanie przez spadkobierców przychodu w wysokości wartości umorzonej pożyczki. Będzie to przychód z innych źródeł (art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W razie braku w umowie pożyczki lub w regulaminie ZFŚS postanowienia regulującego zasady spłaty pożyczki przez spadkobierców, pożyczka umarzana jest zmarłemu pracownikowi, a nie spadkobiercom.

Przedstawiony powyżej pogląd podzielają organy podatkowe. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 7 maja 2008 r., nr IBPB2/415-279/08/HK/KAN-1275/02/08, stwierdził, iż: „Jeśli umorzenie pożyczki następuje po śmierci pożyczkobiorcy (pracownika), a w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub w umowie o udzielenie pożyczki zawarto zapis o obowiązku uregulowania niespłaconych rat pożyczki przez spadkobierców (w tym współmałżonka) po śmierci pożyczkobiorcy, to udzielona pożyczka umorzona zostaje spadkobiercy, a nie pracownikowi. W tej sytuacji przychód w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskuje spadkobierca, który przejmuje obowiązki dłużnika. Zatem w przypadku, gdy po śmierci pożyczkobiorcy, dochodzi do umorzenia pożyczki spadkobiercy, który przejął obowiązki dłużnika, u tego spadkobiercy powstaje przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten odpowiada wartości umorzonej pożyczki. Natomiast w sytuacji, gdy żadne zapisy nie precyzują obowiązku uregulowania niespłaconych rat pożyczki przez spadkobiercę (w tym współmałżonka), a udzielona pożyczka umarzana jest zmarłemu pracownikowi, pracodawca nie jest zobowiązany do wystawienia PIT-8C spadkobiercom.”.