Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Data szkolenia:
Województwo:
Tematyka:
WSZYSTKIE SZKOLENIA
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Spółka cywilna, a obowiązki wobec ZUS
10 listopada 2019
Spółka cywilna jest firmą składającą się z dwóch indywidualnie prowadzonych działalności gospodarczych. Wspólnicy spółki cywilnej podlegają ubezpieczeniom w ZUS jako osoby prowadzące działalność pozarolniczą. Spółka jest jednak odrębnie działającym podmiotem, zarejestrowanym pod indywidualnym NIPem, dlatego to pod jej identyfikatorem na koncie w ZUS są zgłoszeni do ubezpieczeń zatrudniani w niej pracownicy i zleceniobiorcy.

Każdy ze wspólników spółki cywilnej opłaca i deklaruje składki z tytułu indywidualnej działalności odrębnie. Jeżeli prowadzą jednoosobową działalność, z której osiągają przychody,  a spółka jest dla nich dodatkowym źródłem przychodu, mają obowiązek opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne rentowe i wypadkowe tylko z jednej formy prowadzonej działalności, natomiast od każdej z rodzajów prowadzonych działalności zapłacą składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli jednak działalność jest prowadzona tylko i wyłącznie w formie spółki cywilnej, zapłacą składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz jedną składkę na ubezpieczenie zdrowotne jako przedsiębiorcy. Mogą również zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Zgłoszenia do ubezpieczeń w ZUS w tym przypadku powinien dokonać indywidualnie każdy ze wspólników w formularzu ZUS ZFA. Powinni również dokonać zgłoszenia spółki w formularzu  ZUS ZPA, jeśli będą zatrudniać pracowników. Zgłoszenia spółki jako płatnika składek należy dokonać w momencie zgłoszenia do ubezpieczeń pierwszego pracownika, a wyrejestrować w formularzu ZUS ZWPA z chwilą wyrejestrowania ostatniej zatrudnianej osoby. Wyrejestrowanie spółki w ZUS nie oznacza jednak jej likwidacji i wykreślenia z CEiDG, bowiem wspólnicy nadal mogą osiągać przychody ze spółki nie zatrudniając nikogo.

Podstawa prawna:

Art. 6 ust.1 pkt. 5, art. 8 ust.6 pkt. 1  ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2017r. poz. 1778 ze zm.)
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2020-07-02