
Nabycie prawa do świadczeń rentowych z tytułu niezdolności do pracy uwarunkowane jest zaistnieniem łącznie następujących warunków:
- wystąpieniem zdarzenia objętego ubezpieczeniem, tj. niezdolności do pracy;
- posiadaniem wymaganego okresu ubezpieczeniowego;
- wystąpieniem zdarzenia objętego ubezpieczeniem w okresie ubezpieczenia albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od jego ustania;
- brakiem ustalonego prawa do emerytury z Funduszu lub niespełnieniem warunków do jej uzyskania.
Ustawodawca przewidział 3 rodzaje rent z tytułu niezdolności do pracy:
- renta stała - jeżeli niezdolność do pracy jest trwała;
- renta okresowa - jeżeli niezdolność do pracy jest okresowa; przysługuje przez okres wskazany w decyzji organu rentowego;
- renta szkoleniowa - jeśli ubezpieczony spełni warunki wymagane do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy i uzyska orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie; przyznawana jest na okres 6 miesięcy, a maksymalnie nie może przekroczyć 36 miesięcy.
Zgodnie z art. 62 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, renta dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy wynosi:
- 24% kwoty bazowej, o której mowa w art. 19, oraz
- po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych;
- po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych;
- po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista osiągnąłby wiek emerytalny 60 lat.
Przy obliczaniu renty okresy, o których mowa w punktach 2-4 powyżej, ustala się z uwzględnieniem pełnych miesięcy.
Renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy wynosi 75% renty dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy (art. 62 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń społecznych).
Kwota bazowa wynosi 100% przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne, określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, w poprzednim roku kalendarzowym.
- Kiedy wygasa prawo do zasiłku pogrzebowego?
- Czy emerytowi przysługuje prawo do świadczenia rehabilitacyjnego?
- Czy okres pracy u tego samego pracodawcy świadczonej na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego po zakończeniu nauki?
- Czym jest całkowita nieściągalność składek i w jaki sposób może skutkować?
- Od kiedy może korzystać ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego pracownik, który wcześniej był zleceniobiorcą?