01.04.2016 r.
3 min

„Stara” umowa o pracę na czas określony bez klauzuli wypowiedzenia

Ekspert PCKP

Skopiuj link
01.04.2016r.
3 min

Przed wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 25.06.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r., poz. 1220) – dalej: „nowela”, art. 33 KP dopuszczał możliwość wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony z zachowaniem stałego 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, pod warunkiem jednoczesnego spełnienia dwóch następujących przesłanek:

  1. umowa została zawarta na co najmniej 6 miesięcy,
  2. w treści umowy strony zastrzegły możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem (tzw. klauzula wypowiedzenia).

W konsekwencji powyższego, nie można było wypowiedzieć umowy o pracę na czas określony zawartej na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy bądź takiej, która co prawda była zawarta na dłużej lecz nie posiadała wspomnianej klauzuli.

Nowela uchyliła art. 33 KP. Od 22.02.2016 r. zasady wypowiadania umów o pracę na czas określony reguluje art. 36 KP. Oznacza to, że długość okresu wypowiedzenia tych umów jest uzależniona od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy (tzw. stażu zakładowego), zaś możliwość skorzystania z tego trybu rozwiązania umowy o pracę nie jest uwarunkowana zastrzeżeniem omawianej klauzuli w treści umowy.

Zmiany te dotyczą wprost umów o pracę na czas określony, które będą zawierane już w nowym stanie prawny. Natomiast w odniesieniu do umów o pracę na czas określony, które już obowiązywały w dniu 22.02.2016 r. przepisy przejściowe noweli przewidują szczególną regulację.

A mianowicie, zgodnie z art. 14 ust. 2 noweli, do umów o pracę na czas określony zawartych na okres do 6 miesięcy albo zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których nie przewidziano możliwości ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu 22.02.2016 r., w zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

Oznacza to, że umowa o pracę na czas określony zawarta przed 22.02.2016 r., w której nie zamieszczono klauzuli przewidującej możliwość wcześniejszego jej rozwiązania za wypowiedzeniem nie może być skutecznie rozwiązana w tym trybie. Umowa taka – co do zasady – rozwiąże się z nadejściem terminu, na który została zawarta. Przed tym terminem można ją rozwiązać jedynie na podstawie porozumienia stron lub bez wypowiedzenia, jeżeli zachodzą ku temu przesłanki określone w przepisach (zob. art. 52, 53 i 55 KP). Z tego typu umową mamy właśnie do czynienia w przypadku opisanym w zapytaniu.

Jedynie umowy o pracę na czas określony trwające w dniu wejścia w życie nowych przepisów, które posiadały przedmiotową klauzulę mogą być rozwiązane za wypowiedzeniem. Przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia takiej umowy uwzględnia się jedynie okres zatrudnienia u danego pracodawcy przypadających od 22.02.2016 r. (zob. art. 16 noweli).

""