07.04.2020 r.
4 min

Tarcza antykryzysowa – jednorazowa pożyczka dla mikroprzedsiębiorców

Ekspert PCKP

Skopiuj link
07.04.2020r.
4 min

Przepis art. 15 zzd omawianej ustawy wskazuje, że o pożyczkę będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 roku i spełniają przesłanki przewidziane dla mikroprzedsiębiorcy. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy prawo przedsiębiorców mikroprzedsiębiorcą jest ten przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Przedmiotowy wniosek przedsiębiorca składa do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, po ogłoszeniu naboru przez dyrektora PUP. Niektóre urzędy uruchomiły nabór już 1 kwietnia 2020 roku. Wniosek można złożyć z wykorzystanie platformy e-PUAP albo serwisu praca.gov.pl albo mailowo na adres wskazany na stronie właściwego urzędu pracy. Można to również zrobić papierowo wysyłają wniosek pocztą tradycyjną albo wrzucić do skrzynki przygotowanej w siedzibie PUP. 

Pod rygorem odpowiedzialności karnej przedsiębiorca składa we wniosku o udzielenie pożyczki oświadczenie o stanie zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 roku w przeliczeniu na pełne etaty.

Omawiana pożyczka może być udzielona do wysokości 5 000 złotych. Jej oprocentowanie jest stałe i wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski. Okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy, z karencją w spłacie jej kapitału i odsetek przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia, przy czym Rada Ministrów może zdecydować w drodze rozporządzenia o przedłużeniu okresu spłaty ze względu na okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane.

Złożone dokumenty będą rozpatrywane pod kątem formalnym i merytorycznym. O efekcie wnioskodawca zostanie niezwłocznie poinformowany najczęściej telefonicznie lub za pośrednictwem poczty e-mail. W przypadku wniosków rozpatrzonych pozytywnie przygotowana będzie stosowna umowa cywilnoprawna, do podpisania której dojdzie również z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (w tym platformy ePUAP). Termin wypłaty środków finansowych nastąpi nie później niż w ciągu 7 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy pożyczkowej.

Co najistotniejsze – pożyczka wraz z odsetkami może jednak podlegać umorzeniu. Przedsiębiorca musi złożyć w tym zakresie kolejny wniosek w ciągu 14 dni od dnia spełnienia warunku umorzenia, którym jest niezmniejszenie stanu zatrudnienia, w przeliczeniu na pełne etaty, w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 roku. W tym przedmiocie musi złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej. Jeżeli nie spełni tego warunku albo nie złoży właściwego wniosku, to jest zobowiązany do spłaty pożyczki. A wtedy opóźnienie w spłacie co najmniej 2 rat może być podstawą wypowiedzenia umowy pożyczki. W przypadku wypowiedzenia umowy pożyczki pożyczkobiorca spłaca pożyczkę w terminie 30 dni od dnia wypowiedzenia umowy pożyczki.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronach internetowych powiatowych urzędów pracy.