04.08.2020 r.
3 min

Tarcza Antykryzysowa – wydłużenie terminów dotyczących cudzoziemców pracujących na terytorium Polski

Ekspert PCKP

Skopiuj link
04.08.2020r.
3 min

Cudzoziemiec, który chce w dalszym ciągu realizować swój cel pobytu w Polsce albo nie może opuścić naszego kraju w związku z epidemią koronawirusa, może legalnie pozostać w Polsce. Art. 15zd i 15zzq ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywoływanych nimi sytuacji kryzysowych stanowią bowiem o przedłużeniu terminów ważności wiz, zezwoleń na pobyt czasowy, zezwoleń na pracę i zarejestrowanych oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy.

Jeżeli ostatni dzień okresu pobytu cudzoziemca na podstawie wizy krajowej przypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, okres pobytu na podstawie tej wizy oraz okres ważności tej wizy ulega przedłużeniu z mocy prawa do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni, a w dokumencie podróży cudzoziemca nie umieszcza się nowej naklejki wizowej. Te same zasady dotyczą ważności zezwolenia na pobyt czasowy – ten również ulega przedłużeniu z mocy prawa do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Wtedy również nie wymienia się ani nie wydaje karty pobytu.

Również ważność dokumentów zezwalających na legalną pracę cudzoziemca w Polsce zostanie przedłużona z mocy prawa na podstawie przepisów zawartych w ustawie antykryzysowej. Ważność zezwolenia na pracę, zezwolenia na pracę sezonową oraz zarejestrowanego oświadczenia o powierzeniu pracy, którego ostatni dzień ważności przypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ulega przedłużeniu do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni.

Warto zwrócić uwagę, że dodatkowego okresu, w którym cudzoziemiec będzie wykonywał pracę na podstawie zarejestrowanego oświadczenia, przedłużonego w oparciu o analizowane przepisy, nie wlicza się do okresu, w którym ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dopuszcza powierzenie pracy na podstawie oświadczenia (6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy).

W przypadku przedłużenia okresu ważności zezwolenia na pracę na podstawie ustawy antykryzysowej, wniosek o przedłużenie ważności zezwolenia na dalszy okres składa się nie wcześniej niż w terminie 90 dni przed upływem okresu ważności zezwolenia na pracę określonego w tym zezwoleniu i nie później niż w ostatnim dniu okresu ważności przedłużonego na podstawie omawianych przepisów, a więc nie później niż w 30 dniu po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Na marginesie można dodać, że stan zagrożenia epidemicznego oraz stan epidemii nie wpływają w żaden sposób na prawa pobytowe obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), Konfederacji Szwajcarskiej i przebywających z nimi członków rodzin. Te nie są bowiem uzależnione od jakichkolwiek zezwoleń czy dokumentów.