28.07.2020 r.
3 min

Udokumentowanie prawidłowego wykorzystania środków z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników

Ekspert PCKP

Skopiuj link
28.07.2020r.
3 min

Dofinansowanie jest przyznawane na podstawie umowy zawartej ze starostą na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Okres ten może zostać przedłużony w drodze rozporządzenia wydanego przez Radę Ministrów, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane.

Zgodnie z § 3 zawieranej tym przypadku umowy o wypłatę dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19: „W terminie 30 dni po upływie okresu, o którym mowa w § 2 ust. 2 (okresu dofinansowania), Przedsiębiorca składa do Urzędu Pracy:

  1. dokumenty potwierdzające prawidłowość wykorzystania środków, o których mowa w § 1 ust. 1;
  2. dokumenty, potwierdzające zatrudnienie pracowników, na których otrzymał dofinansowanie, przez okres wskazany w § 2 ust. 2.

Dokumenty wymagane przez Powiatowy Urząd Pracy, które potwierdzają prawidłowość wykorzystanych środków, to:

  • kserokopia listy płac z potwierdzeniem otrzymania wynagrodzenia (płatność gotówką: data + podpis pracownika  na liście płac, płatność przelewem: potwierdzenie wykonania przelewu),
  • potwierdzenie opłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT4),
  • kserokopia umowy potwierdzającej zatrudnienie pracowników,
  • kserokopia deklaracji DRA, RCA ZUS i RSA ZUS (jeśli wystąpiło zwolnienie we wskazanym okresie)  wraz z potwierdzeniem złożenia deklaracji do ZUS + potwierdzenie opłaty składek – tylko w przypadku kiedy pracodawca otrzymał refundację składek ZUS.

Kserokopie powinny zostać potwierdzone za zgodność z oryginałem, lista płac podpisana i ostemplowana przez Pracodawcę, natomiast ewentualne skreślenia i poprawki zaparafowane oraz ostemplowane przez Pracodawcę lub osobę upoważnioną wraz z datą.

Do dokumentów należy dołączyć wypełniony formularz rozliczeniowy, w którym pracodawca powinien wykazać kwotę otrzymanego dofinansowania oraz kwotę realnie przez niego wykorzystaną. Kwota, która nie została wykorzystana, podlega zwrotowi.

Rozliczenie wraz z kompletem dokumentów przedsiębiorca jest zobowiązany dostarczyć do urzędu z wykorzystaniem portalu praca.gov.pl przez zakładkę „pismo do urzędu”, wysłać tradycyjną pocztą na adres właściwego PUP albo złożyć w kopercie do skrzynki podawczej w urzędzie.