Prawo Pracy
20.01.2023 r.
2 min

Udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie ojcowskim

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
20.01.2023r.
2 min

Z dyspozycji art. 182§ 3 kodeksu pracy wynika, iż do urlopu ojcowskiego stosuje się odpowiednio między innymi regulację art. 163 § 3 kodeksu pracy. Wskazany przepis zobowiązuje pracodawcę do udzielenia pracownicy urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Tym samym na pracodawcę został nałożony obowiązek uwzględnienia wniosku pracownika – ojca o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie ojcowskim (podstawa prawna: art. 163 § 3 kodeksu pracy w zw. z art. 182§ 3 kodeksu pracy). Wniosek pracownika o urlop wypoczynkowy bezpośrednio po urlopie ojcowskim jest dla pracodawcy wiążący. Pracodawca nie może go nie uwzględnić ani jego uwzględnienie uzależnić od spełnienia dodatkowych warunków.

Pracownik wnioskujący o urlop wypoczynkowy po urlopie ojcowskim ma prawo wykorzystać zarówno bieżący jak i zaległy urlop wypoczynkowy. To od decyzji pracownika zależy, o jak długi okres zawnioskuje. Jednak co do zasady pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego po urlopie ojcowskim w pełnym przysługującym mu wymiarze.

Ustawodawca nie sprecyzował, czy w przypadku, gdy pracownik korzysta z urlopu ojcowskiego w częściach, pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika o urlop wypoczynkowy po urlopie ojcowskim po każdej części urlopu ojcowskiego, czy tylko po jednej. Względy celowościowe przemawiają za uznaniem, iż pracodawca powinien uwzględnić wniosek pracownika o urlop wypoczynkowy po każdej części urlopu ojcowskiego. Dzięki temu pracownik – ojciec wychowujący dziecko może w sposób bardziej elastyczny i odpowiadający potrzebom łączyć korzystanie z urlopu ojcowskiego i urlopu wypoczynkowego.