31.08.2021 r.
3 min

„Ulga na start”

Ekspert PCKP

Skopiuj link
31.08.2021r.
3 min

Przez pierwsze 6 miesięcy od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wypadkowe i chorobowe nie zapłacą ci, którzy rozpoczynają jej prowadzenie po raz pierwszy lub gdy od czasu zakończenia ostatniej działalności lub jej zawieszenia minęło co najmniej 60 miesięcy. Warunkiem skorzystania z ulgi jest również brak współpracy w trakcie prowadzenia działalności z byłym pracodawcą, na rzecz którego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym osoba prowadząca działalność pozarolniczą wykonywała prace związane z zakresem obecnej działalności. Ze zwolnienia może skorzystać również wspólnik spółki cywilnej działający na powyższych zasadach.

Półroczny okres należy liczyć od miesiąca, w którym osoba ubezpieczona rozpoczyna prowadzenie firmy, przy czym gdy rozpoczyna jej prowadzenie od pierwszego dnia miesiąca, ulgę liczy się już od tego miesiąca. Jeżeli natomiast rozpocznie działalność w terminie późniejszym (np. w połowie miesiąca) okres zwolnienia należy liczyć od miesiąca następnego.

Po zakończeniu 6-miesięcznego okresu przedsiębiorca, w zależności o spełnienia określonych przesłanek, może skorzystać z innego rodzaju ulg w opłacaniu składek na rzecz ZUS (ZUS preferencyjny, Mały ZUS Plus).

W związku z tym, że przedsiębiorca nie opłaca składek na ubezpieczenie społeczne nie może również liczyć na jakiekolwiek świadczenia. Tym samym nie otrzyma ani zasiłku chorobowego w razie niezdolności do pracy, ani renty, gdy w wyniku wypadku przy pracy stanie się trwale niezdolny do pracy. W razie śmierci również jego dzieci czy małżonkowie nie dostaną renty rodzinnej, czy odszkodowania. W doktrynie można spotkać daleko idące stanowisko, że taki stan rzecz stoi w sprzeczności z art. 67 Konstytucji RP, zgodnie z którym:

1. Obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zakres i formy zabezpieczenia społecznego określa ustawa.

2. Obywatel pozostający bez pracy nie z własnej woli i nie mający innych środków utrzymania ma prawo do zabezpieczenia społecznego, którego zakres i formy określa ustawa.

Mając na względzie powyżej przywołane okoliczności każdy przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej powinien bardzo wnikliwie przeanalizować swoją sytuację, priorytety i oczekiwania. Nie zawsze uniknięcie kosztów składek na ubezpieczenie społeczne będzie dla niego korzystne. Być może w konkretnym przypadku lepiej będzie opłacać należne składki, a następnie mieć możliwość skorzystania z zabezpieczenia społecznego.

Na zakończenie warto pamiętać, że w okresie korzystania z ulgi na start przedsiębiorca jest jedynie zobowiązany do opłacania składki zdrowotnej na rzecz Narodowego Fundusz Zdrowia za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ta składka jest obowiązkowa.