17.10.2019 r.
3 min

„Ulga na strat” – kto może z niej skorzystać?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
17.10.2019r.
3 min

Ulga na start została przewidziana dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, którzy:

  • podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy lub
  • podejmują działalność gospodarczą ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia.

Co ważne, będą mogli z niej skorzystać tylko w przypadku, gdy nie będą wykonywać swojej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywali w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzących w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Przewidziane w ustawie zwolnienie sprowadza się do niepodlegania przez przedsiębiorcę obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres pierwszych 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Ulga dotyczy wyłącznie przedsiębiorcy, zatem jego pracownicy, zleceniobiorcy czy osoby współpracujące będą podlegały ubezpieczeniom społecznym zgodnie z obowiązującymi zasadami. Przedsiębiorca może z niej korzystać również w przypadku, gdy podejmuje działalność gospodarczą wyłącznie w formie spółki cywilnej.

Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy Prawo przedsiębiorców przedsiębiorca może zrezygnować z omawianego uprawnienia przez dokonanie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych. Ponowne korzystanie z tego przywileju będzie możliwe dopiero po upływie 60 miesięcy od dnia, w którym przedsiębiorca zawiesi lub zakończy prowadzenie działalności gospodarczej.

Przewidziany w przepisie sześciomiesięczny termin jest terminem maksymalnym i nie ulega wydłużeniu. Nawet jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na zawieszenie w okresie pierwszych 6 miesięcy swojej działalności gospodarczej, to bieg terminu, w którym może korzystać z ulgi, nie zostanie zawieszony. Okres zwolnienia obejmuje 6 miesięcy kalendarzowych. Jeżeli przedsiębiorca rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie miesiąca, to liczy się go dopiero od miesiąca następnego. Miesiąc rozpoczęcia działalności wlicza się do sześciomiesięcznego okresu tylko w przypadku, gdy przedsiębiorca rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w pierwszym dniu tego miesiąca.

Pomimo korzystania ze zwolnienia z ubezpieczenia społecznego nowy przedsiębiorca będzie zobowiązany do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne, zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami, chyba że z przepisów tych wynika zwolnienie z tego obowiązku. Ubezpieczenie to pozostanie obligatoryjne do momentu, w którym przedsiębiorca zawiesi wykonywanie działalności gospodarczej i dokona stosownego zgłoszenia w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W okresie zawieszenia może jednak dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego.

Magdalena Jeziorska

radca prawny