Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Data szkolenia:
Województwo:
Tematyka:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Umowa cywilnoprawna z matką przebywającą na urlopie macierzyńskim
23 marca 2021
Ubezpieczona, która w trakcie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko, od dnia porodu nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego. Następnie matka dziecka może skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Dla pracodawcy oznacza to tylko jedno - brak pracownika przez 52 tygodnie. Nie zawsze jednak matka decyduje się na pełne wykorzystanie urlopów związanych z rodzicielstwem lub w ich trakcie poszukuje dodatkowych dochodów. Wygodną i niezobowiązującą do długotrwałej współpracy formą jest zawieranie umów cywilnoprawnych. Często się zdarza, że propozycja pojawia się ze strony samego pracodawcy, np. gdy osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim ma stanowisko pracy, na którym ciężko ją zastąpić lub poza etatem wykonywała dodatkowo umowy zlecenia zawarte z własnym pracodawcą.

Powstaje zatem pytanie, czy pracodawca może kontynuować zlecenie lub dzieło zawarte z pracownicą, która korzysta z urlopów związanych z rodzicielstwem?  

Tak. Będzie to jednak związane z koniecznością zgłoszenia do ubezpieczeń w ZUS.

Zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, umowa cywilnoprawna wykonywana na rzecz własnego pracodawcy  jest obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń. W takim przypadku wynagrodzenie ze stosunku pracy oraz umowy cywilnoprawnej jest wykazywane łącznie  w raporcie ZUS RCA z pracowniczym kodem ubezpieczenia, a składki naliczone na zasadach przewidzianych dla pracowników. Pomimo, że z tytułu zawierania umów cywilnoprawnych składka na ubezpieczenie chorobowe stanowi dobrowolny tytuł do ubezpieczeń, w tym przypadku będzie ona obowiązkowa.

Sytuacja przedstawia się nieco inaczej jeśli umowa cywilnoprawna jest zawarta w trakcie udzielonego urlopu macierzyńskiego, czy rodzicielskiego i wejdzie w zbieg tytułu do ubezpieczeń z wypłacanym za ten okres zasiłkiem macierzyńskim. Ustawodawca jako obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych wskazuje zasiłek macierzyński. Oznacza to, że zawarta umowa cywilnoprawna jest dobrowolnym tytułem do ubezpieczeń w przypadku umowy zlecenia lub nie stanowi go w ogóle jeśli mowa o umowie o dzieło.

Nie ma przy tym znaczenia czy umowa zawarta jest z własnym czy z obcym płatnikiem - zleceniodawcą. Zleceniobiorca będzie podlegał jedynie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Konieczne  będzie również dokonanie zgłoszenia zawartej umowy zlecenia z dokumencie ZUS ZZA kodem tytułu do ubezpieczeń 0411. Zawarta w czasie urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego umowa o dzieło nie stanowi tytułu do ubezpieczeń w ZUS.

Źródło:

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2021-04-16