11.01.2022 r.
2 min

Urlop ojcowski pracownika młodocianego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
11.01.2022r.
2 min

Zatem ustawodawca określił, iż prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko. Katalog podmiotów uprawnionych do skorzystania z tego prawa nie został w inny sposób ograniczony. Dlatego też pracownikom młodocianym przysługują wszystkie uprawnienia związane z rodzicielstwem, na takich samych zasadach jak pracownikom dorosłym.

W doktrynie prawa pracy przeważa pogląd, że „wychowywanie dziecka” należy utożsamiać z formalnym sprawowaniem władzy rodzicielskiej, a nie z rzeczywistym roztaczaniem osobistej opieki nad dzieckiem. Aby móc korzystać z urlopu ojcowskiego pracownik nie musi pozostawać w związku małżeńskim z matką dziecka. Nie musi również prowadzić z nią wspólnego gospodarstwa domowego.

Podobne zasady rządzą prawem do urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia się dziecka (2 dni zwolnienia od pracy). Przepis § 15 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy nie uzależnia możliwości korzystania z przedmiotowego uprawnienia od pozostawania w formalnym związku małżeńskim z matką dziecka. Wymaga natomiast, aby korzystający z tego uprawnienia pracownik był ojcem biologicznym nowonarodzonego dziecka. Przepis ten stanowi bowiem, że zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni przysługuje pracownikowi w razie urodzenia się „jego” dziecka.