Prawo Pracy
03.02.2023 r.
3 min

Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
03.02.2023r.
3 min

Jak wynika z treści art.  1821c § 1 kodeksu pracy urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia (art.  1821c § 2 kodeksu pracy). Żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem:

1. pierwszej części urlopu rodzicielskiego, która w przypadku:

  1. urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni,
  2. przyjęcia przez pracownika, o którym mowa w art. 183 § 1, na wychowanie dziecka w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10 roku życia, nie może być krótsza niż 3 tygodnie;

2. sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.

W przypadku, gdy w okresie urlopu rodzicielskiego matka urodzi kolejne dziecko to od dnia porodu przysługuje jej zasiłek macierzyński na nowonarodzone dziecko. O niewykorzystaną część zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego na pierwsze dziecko, w terminie przypadającym bezpośrednio po okresie wykorzystanym przez ubezpieczoną matkę może wystąpić ubezpieczony ojciec dziecka. Przy czym powinna zostać zachowana zasada wielokrotności tygodnia oraz ilości składanych przez rodziców wniosków o ten urlop. W tej sytuacji ojciec dziecka skorzysta z pozostałej części urlopu rodzicielskiego, a matka dziecka będzie korzystała z urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego na drugie dziecko.

Rodzice dziecka mogą również podjąć decyzję o przerwie w pobieraniu zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego przysługującego na pierwsze dziecko i wykorzystaniu go w częściach. Urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony bowiem w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu (art.  1821c § 3 kodeksu pracy). Muszą jednak pamiętać, że mogą go wykorzystać najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.