03.09.2019 r.
2 min

Ustalenie okresu zasiłkowego po wykorzystaniu świadczenia rehabilitacyjnego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
03.09.2019r.
2 min

Może się jednak zdarzyć, że lekarz nie wystawi kolejnego zaświadczenia lekarskiego, a ubezpieczony otrzyma wezwanie do stawienia się przed komisją lekarską ZUS w związku ze złożonym wcześniej wnioskiem w sprawie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego. Jeśli świadczenie to otrzyma, będzie ono przyznane od następnego dnia po wystawionym ostatnim zaświadczeniu lekarskim pomimo, że ubezpieczony nie wykorzystał 182, czy 270 dni okresu zasiłkowego. O ile stan zdrowia ulegnie poprawie, po zakończonej rehabilitacji ubezpieczony powróci do pracy.

Powstaje jednak wątpliwość czy w związku z powyższym osoba, która odzyskała zdolność do pracy i powróciła do obowiązków służbowych po wykorzystaniu świadczenia rehabilitacyjnego, a następnie znów stała się niezdolna do pracy z powodu tej samej choroby, będzie mogła ponownie skorzystać z prawa do zasiłku?

Osoba nabywa prawo do nowego okresu zasiłkowego, jeśli pomiędzy ostatnią, a kolejną niezdolnością do pracy spowodowaną tą samą chorobą minęło co najmniej 60 dni. Jeżeli po wykorzystaniu świadczenia rehabilitacyjnego ubezpieczony powrócił do pracy i w krótkim czasie rozchorował się na tą sama chorobę, ustawowe 60 dni należy liczyć od zakończenia świadczenia rehabilitacyjnego, a nie ostatniego dnia okresu zasiłkowego wykorzystanego przed świadczeniem rehabilitacyjnym. W przypadku, gdy zasiłkobiorca przed przyznanym świadczeniem nie wykorzystał pełnego okresu zasiłkowego, po zakończeniu pobierania tego świadczenia w związku z tą samą chorobą, będzie mógł skorzystać z prawa do zasiłku/ wynagrodzenia za czas choroby w ilości jaka pozostała mu do wykorzystania pełnego okresu zasiłkowego przed przyznanym świadczeniem rehabilitacyjnym. W związku z tą samą chorobą ubezpieczony ma prawo wykorzystać pełny okres zasiłkowy oraz świadczenie rehabilitacyjne.

Ustawodawca nie przewiduje wypłaty kolejnego zasiłku z tytułu niezdolności do pracy oraz świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia społecznego w związku z tym samym rodzajem niezdolności do pracy.

Źródło ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wraz komentarzem (Dz. U. z 2019 r. poz. 645)