Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Data szkolenia:
Województwo:
Tematyka:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
W jaki sposób będzie można wykorzystać środki zgromadzone w PPK?
12 stycznia 2021
Gromadzenie środków w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych będzie miało charakter dobrowolny i powszechny, jednak to przede wszystkim od decyzji osoby zatrudnionej będzie zależeć, czy na jej rachunek PPK odprowadzane będą środki, z których co do zasady będzie mogła skorzystać po ukończeniu 60 roku życia. Czy będzie mogła od razu wykorzystać wszystkie środki zgromadzone na rachunku PPK?

Pracownik, który zdecydował się na oszczędzanie w ramach PPK, po ukończeniu 60 roku życia, będzie mógł skorzystać ze zgromadzonych środków. Jednak tylko część z nich będzie zwolniona z tzw. podatku Belki. 19-procentowy podatek od zysków nie będzie naliczany, jeżeli uprawniony zdecyduje się na jednorazową wypłatę 25% oszczędności. Pozostała część (75%) nie będzie opodatkowana, ale tylko wtedy, gdy zostanie podzielona na 120 rat. Skrócenie 10-letniego okresu wypłaty środków będzie wiązać się w obowiązkiem zapłaty podatku. Tym samym ustawodawca znacząco ograniczył możliwość dysponowania własnymi oszczędnościami uprawnionych. Zmiana jest o tyle istotna, że środki dotychczas gromadzone w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych i Pracowniczych Programów Emerytalnych nie były objęte podatkiem od zysków.

Ustawodawca przewidział również możliwość wcześniejszej wypłaty oszczędności w ściśle określonych przypadkach. Środki zgromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych ich uczestnik może wykorzystać jednorazowo, przed ukończeniem 60 lat, na sfinansowanie wkładu własnego przy zakupie mieszkania lub domu. Aby uwolnić się od konieczności zapłaty 19-procentowego podatku, o którym był mowa powyżej, uprawniony będzie musiał te środki zwrócić.

Ponadto, w razie poważnej choroby oszczędzającego, jego małżonka lub dziecka, będzie mógł on skorzystać z 25% oszczędności. W takiej sytuacji nie trzeba będzie zwracać tych środków i nie będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem od zysku.

W razie śmierci uczestnika PPK zgromadzone środki będą przekazywane w całości spadkobiercom, łącznie z wpłatami od pracodawcy, a także finansowanymi przez państwo dopłatami rocznymi czy powitalnymi i bez opodatkowania.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2021-05-11