20.04.2021 r.
2 min

W jaki sposób będzie można wykorzystać środki zgromadzone w PPK?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
20.04.2021r.
2 min

Pracownik, który zdecydował się na oszczędzanie w ramach PPK, po ukończeniu 60 roku życia, będzie mógł skorzystać ze zgromadzonych środków. Jednak tylko część z nich będzie zwolniona z tzw. podatku Belki. 19-procentowy podatek od zysków nie będzie naliczany, jeżeli uprawniony zdecyduje się na jednorazową wypłatę 25% oszczędności. Pozostała część (75%) nie będzie opodatkowana, ale tylko wtedy, gdy zostanie podzielona na 120 rat. Skrócenie 10-letniego okresu wypłaty środków będzie wiązać się w obowiązkiem zapłaty podatku. Tym samym ustawodawca znacząco ograniczył możliwość dysponowania własnymi oszczędnościami uprawnionych. Zmiana jest o tyle istotna, że środki dotychczas gromadzone w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych i Pracowniczych Programów Emerytalnych nie były objęte podatkiem od zysków.

Ustawodawca przewidział również możliwość wcześniejszej wypłaty oszczędności w ściśle określonych przypadkach. Środki zgromadzone w ramach pracowniczych planów kapitałowych ich uczestnik może wykorzystać jednorazowo, przed ukończeniem 60 lat, na sfinansowanie wkładu własnego przy zakupie mieszkania lub domu. Aby uwolnić się od konieczności zapłaty 19-procentowego podatku, o którym był mowa powyżej, uprawniony będzie musiał te środki zwrócić.

Ponadto, w razie poważnej choroby oszczędzającego, jego małżonka lub dziecka, będzie mógł on skorzystać z 25% oszczędności. W takiej sytuacji nie trzeba będzie zwracać tych środków i nie będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem od zysku.

W razie śmierci uczestnika PPK zgromadzone środki będą przekazywane w całości spadkobiercom, łącznie z wpłatami od pracodawcy, a także finansowanymi przez państwo dopłatami rocznymi czy powitalnymi i bez opodatkowania.