03.11.2020 r.
3 min

W jaki sposób osoby poddane kwarantannie mogą uzyskać należne im świadczenia?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
03.11.2020r.
3 min

Osobie w okresie przymusowej kwarantanny przysługują świadczenia z tytułu choroby, pod warunkiem że jest ona objęta ubezpieczeniem chorobowym. Obowiązkowo tym ubezpieczeniem są objęci wszyscy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. W pozostałych przypadkach, a więc dla osób świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych oraz osób prowadzących działalność gospodarczą, istnieje możliwość dobrowolnego zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego.

Zgodnie z art. 92 § 1 pkt 1 kodeksu pracy „Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną – trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenia z tego tytułu”. Po skonsumowaniu okresu, o którym mowa w przywołanym przepisie kodeksu pracy, ubezpieczonemu przysługuje zasiłek chorobowy.

Aby móc skorzystać z omawianych świadczeń, osoba poddana przymusowo kwarantannie musi złożyć swojemu pracodawcy lub zleceniodawcy oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny w terminie 3 dni od dnia zakończenia odosobnienia (wzór oświadczenia można znaleźć na stronie internetowej ZUS). Jeżeli ubezpieczonemu nie będzie już wypłacane wynagrodzenie za czas choroby, a zasiłek chorobowy z ZUS, to płatnik składek jest zobowiązany do przekazania tego oświadczenia do ZUS jak najszybciej, ale nie później niż w terminie 7 dni. Może w tym celu skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych ZUS i dołączyć skan lub zdjęcie do zaświadczenia Z-3/Z-3a.

Przedsiębiorcy skierowani na kwarantannę samodzielnie składają oświadczenie do ZUS (np. elektronicznie dołączając skan lub zdjęcie do wniosku ZAS-53).

Należy pamiętać, że ZUS posiada uprawnienia do zweryfikowania w Państwowej Inspekcji Sanitarnej treści złożonego oświadczenia dotyczącego przymusowej kwarantanny. Z tego względu należy niezwłocznie zawiadomić podmiot wypłacający świadczenie w każdym przypadku, jeśli dojdzie do skrócenia kwarantanny lub zwolnienia z niej (może tak się zdarzyć chociażby po uzyskaniu negatywnego wyniku badania kontrolnego).

Obecnie nie ma już obowiązku dołączania do oświadczenia decyzji wydanej przez inspekcję sanitarną. ZUS samodzielnie uzyska informację w tym zakresie z systemu teleinformatycznego Centrum e-Zdrowia.