ZUS
04.11.2022 r.
3 min

W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego dla zleceniobiorcy, który nie został zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
ZUS
04.11.2022r.
3 min

Wobec tego, w razie, gdy zleceniobiorca ulegnie wypadkowi przy pracy to będą mu przysługiwały świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Może z nich korzystać bez okresu wyczekiwania. Fakt niedokonania zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego pozostaje bez wpływu na prawo do świadczeń z obowiązkowego ubezpieczenia, jakim jest ubezpieczenie wypadkowe.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Podstawę zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na to ubezpieczenie, za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Z tego przychodu należy potrącić najpierw 13,71% podstawy wymiaru składki. Jeżeli ubezpieczenie trwa krócej niż 12 miesięcy, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętny miesięczny przychód za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. W sytuacji, gdy w miesiącach poprzedzających niezdolność do pracy przychód zleceniobiorcy uległ zmniejszeniu wskutek niewykonywania pracy w związku z pobieraniem zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego albo odbywaniem ćwiczeń wojskowych, to przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wyłącza się przychód za miesiące, w których zleceniobiorca wykonywał pracę przez mniej niż połowę miesiąca, a do wyliczenia przyjmuje się jedynie przychód (bez uzupełniania) za miesiące, w których zleceniobiorca wykonywał pracę przez co najmniej połowę miesiąca. Trzeba pamiętać, że jeżeli zmniejszenie przychodu zostanie spowodowane inną przyczyną niż wskazane wyżej to do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się przychód w wysokości faktycznie uzyskanej przez zleceniobiorcę. Jeśli w takim miesiącu wykonywał on umowę przez mniej niż połowę miesiąca, przychód za ten miesiąc nie podlega wyłączeniu.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku uwzględniany jest przychód uzyskany za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, z tytułu, którego przysługuje zasiłek. Za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego uważa się także kolejne okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tego samego tytułu, jak na przykład kolejne umowy zlecenia zawarte z tym samym zleceniodawcą.