15.03.2019 r.
3 min

W jakiej walucie pracodawca powinien wypłacać wynagrodzenie?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
15.03.2019r.
3 min

Kodeks pracy szczegółowo reguluje kwestie związane z terminem, formą i miejscem wypłaty wynagrodzenia za pracę. Jednakże nie zawiera on postanowień odnoszących się do waluty, w jakiej powinno ono być wyrażone w umowie o pracę oraz wypłacane. Zastosowanie w tym przedmiocie, na podstawie odesłania z art. 300 kodeksu pracy, ma art. 358 § 1 kodeksu cywilnego. Stosownie do dyspozycji tego przepisu, jeżeli przedmiotem zobowiązania podlegającego wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walucie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia wyłącznie w walucie obcej.

Z cytowanego przepisu jednoznacznie wynika, iż zobowiązania pieniężne mogą być wyrażane zarówno w pieniądzu polskim, jak i w walutach obcych. Statuuje on również możliwość spełnienia świadczenia w walucie polskiej lub obcej. Możliwość spełnienia świadczenia w pieniądzu polskim jest wyłączona w przypadku, gdy ustawa, orzeczenie sądowe będące źródłem zobowiązania lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w walucie obcej.

Powyższe prowadzi do wniosku, iż wynagrodzenie za pracę może być wyrażone w umowie o pracę, jak również wypłacone w walucie polskiej lub obcej. Żadne przepisy nie stoją temu na przeszkodzie. Do niedawna taka możliwość była jednak znacząco ograniczona. Art. 358 § 1 kodeksu cywilnego, w brzmieniu obowiązującym do 23 stycznia 2009 r., statuował zasadę walutowości. Przejawiała się ona obowiązkiem wyrażania zobowiązań pieniężnych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej tylko w pieniądzu polskim z zastrzeżeniem wyjątków. Na mocy ustawy z dnia 23 października 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Prawo dewizowe (Dz. U. 2008 r., poz. 1506) art. 358 § 1 kodeksu cywilnego nadano aktualnie obowiązujące brzmienie oraz uchylono art. 9 pkt 15 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe (Dz. U. z 2002 r., nr 141, poz. 1178 z późn. zm.) ograniczający zawieranie umów oraz dokonywanie innych czynności prawnych powodujących lub mogących powodować dokonywanie w kraju rozliczeń w walutach obcych. W konwekcji tych zmian zasada walutowości przestała obowiązywać w polskim systemie prawnym. Zobowiązania pieniężne, w tym wynikające ze stosunku pracy, mogą być ustalane i spełniane w pieniądzu polskim albo w walucie obcej.