22.05.2020 r.
4 min

Wpływ równoczesnej nauki i pracy na wymiar urlopu wypoczynkowego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
22.05.2020r.
4 min

Ustalając staż pracy, od którego zależy wymiar należnego pracownikowi urlopu wypoczynkowego, pracodawca powinien uwzględnić okres nauki tego pracownika. Upoważnia go do tego art. 155 § 1 kodeksu pracy. Wynika z niego, iż do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

  1. zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata;
  2. średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat;
  3. średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat;
  4. średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata;
  5. szkoły policealnej – 6 lat;
  6. szkoły wyższej – 8 lat.

Podkreślić należy, iż warunkiem doliczenia okresu nauki do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, jest ukończenie nauki w szkole. Jeżeli pracownik nie ukończył nauki, nie będzie można uwzględnić czasu jej trwania przy ustalaniu stażu urlopowego. Pracownik musi zatem dysponować odpowiednim dokumentem potwierdzającym ukończenie szkoły.

Wskazane powyżej okresy nauki nie podlegają sumowaniu.

Okres nauki uwzględnia się we wszystkich stosunkach pracy, również w sytuacji gdy pracownik jest zatrudniony jednocześnie u kilku pracodawców.

Jeżeli okres zaliczany z tytułu ukończonej nauki i okres zatrudnienia miały miejsce w tym samym czasie, nie mogą być one sumowane przy ustalaniu stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego. W takim wypadku dopuszczalne jest uwzględnienie tylko jednego, korzystniejszego dla pracownika okresu (art. 155 § 2 kodeksu pracy). Za okres korzystniejszy uznaje się okres, którego wliczenie spowoduje wcześniejsze nabycie przez pracownika wyższego wymiaru urlopu.

Ustawodawca w art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zwanej dalej ustawą, pozwala na wliczenie do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych okresów pobierania zasiłku dla bezrobotnych i stypendium przysługującego osobom bezrobotnym uczestniczącym w szkoleniach, stypendium pobieranego w okresie stażu i stypendium przysługujące uczestnikom przygotowania zawodowego dorosłych.

Ustawodawca nie uregulował zasad obliczania stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, w sytuacji gdy w tym samym czasie pracownik pobierał jedno ze świadczeń określonych w art. 79 ust. 1 ustawy oraz się kształcił. Wątpliwości w tej kwestii wyjaśnił Główny Inspektor Pracy w stanowisku GPP-110-4560-72-1/10/PE/RP. GIP stwierdził, iż: „Z uwagi na brak stosownej regulacji możliwe jest przyjęcie, iż przy ustalaniu stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, który jednocześnie odbywał staż absolwencki i uczył się, należy uwzględnić zarówno okres stażu, w czasie którego pobierane było stypendium, oraz udokumentowany okres nauki tego pracownika. Przyjęcie takiego stanowiska mogłoby jednak prowadzić do podwójnego zaliczenia tego samego okresu czasu do okresu, od którego zależy wymiar urlopu. Z tego względu – z uwagi, że jest to okres zaliczalny do okresu zatrudnienia – za dopuszczalne należy uznać stosowanie w takiej sytuacji per analogiam art.155 § 2 k.p.”.