22.11.2019 r.
4 min

Wydatki na imprezę integracyjną jako koszty uzyskania przychodu

Ekspert PCKP

Skopiuj link
22.11.2019r.
4 min

Do niedawna (jeszcze w 2017 roku) organy skarbowe uznawały wydatki na organizację imprez integracyjnych za koszty uzyskania przychodu. Zmieniło to się jednak w ostatnim czasie. Zgodnie z nową interpretacją indywidualną, podstawowe znaczenie dla możliwości zaliczenia wydatków w tym zakresie do kosztów ma to, czy w imprezie uczestniczą pracownicy i ich rodziny, czy osoby współpracujące z przedsiębiorcą na innej podstawie niż umowa o pracę.

W stanie faktycznym opisanym w analizowanej interpretacji indywidualnej przedsiębiorca zatrudniał osoby na podstawie umowy o pracę, ale także współpracował z innymi przedsiębiorcami w oparciu o umowy o świadczenie usług. W tych okolicznościach Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że nie jest dopuszczalne, by zostały odliczone wszystkie wydatki na imprezę integracyjną. Jako koszt uzyskania przychodu będą traktowane jedynie opłaty dotyczące uczestnictwa na imprezie osób zatrudnionych na umowę o pracę, a także ich rodzin. Tego rodzaju „wydatki związane są niewątpliwie z prowadzoną działalnością podatnika i mają na celu zintegrowanie załogi zakładu, dlatego też pozostają one w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem, zachowaniem lub zabezpieczeniem przychodów i mogą mieć pośredni wpływ na wielkość osiągniętych przez Wnioskodawcę przychodów. Takie świadczenia na rzecz rodzin pracowników budują pozytywne relacje pomiędzy pracownikami i członkami zarządu Spółki, jako przedstawicielami pracodawcy, zwiększają zaangażowanie pracowników oraz wzmacniają ich lojalność wobec Wnioskodawcy, mają również działanie motywujące i wpływające na jakość, wydajność oraz efektywność pracy, co dalej przekłada się na wysokość uzyskanych przychodów.”.

 „Odnosząc się natomiast do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją spotkań firmowych w części przypadającej na podwykonawców Spółki współpracujących ze Spółką na podstawie umów zlecenia w ramach B2B oraz rodziny ww. podwykonawców współpracujących ze Spółką, wskazać należy, że wydatki poniesione przez Wnioskodawcę w związku z organizacją spotkań firmowych dla ww. osób nie mogą/nie będą mogły zostać uznane za koszty podatkowe, gdyż z tymi osobami Wnioskodawcę łączą powiązania biznesowe. Dlatego też, nie można uznać, że uczestnictwo w spotkaniach firmowych (jako spotkaniu integracyjnym) ww. osób wpłynie na zwiększenie przychodów Wnioskodawcy, bądź zabezpieczenie ich źródła. Ponadto, ww. osoby są wobec Wnioskodawcy podmiotami zewnętrznymi, a w stosunku do takich podmiotów podejmuje się działania o charakterze reprezentacyjnym. Umowa cywilnoprawna zakłada bowiem równorzędność i niezależność podmiotów i stwarza warunki do przyjęcia założenia, że jeden podmiot chce wykreować swój pozytywny wizerunek względem drugiego. Tym samym, wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na organizację spotkań firmowych w zakresie dotyczącym podwykonawców Spółki współpracujących ze Spółką na podstawie umów zlecenia w ramach B2B oraz rodzin ww. podwykonawców współpracujących ze Spółką, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy CIT, nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów.”.

Zatem zgodnie z nowym stanowiskiem KIS przedsiębiorcy będą musieli w każdym przypadku przeanalizować, jakie osoby mogą wziąć udział w imprezie integracyjnej. W przypadku gdy pracodawca będzie chciał, aby wzięły w niej udział również osoby stanowiące część zespołu, które jednak nie są pracownikami, to będzie musiał w sposób szczegółowy określić wysokość wydatków poniesionych w związku z ich uczestnictwem w imprezie. Może to być niezwykle uciążliwe.

Na podstawie: Interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 września 2019 roku, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.309.2019.3.MBD